Adapazarı kabağı tescillendi

48
Adapazarı
Foto:www.stb.org.tr

Tatil

Adapazarı kabağı tescillendi

Sakarya’nın beyaz kestane kabağı olarak adlandırılan Adapazarı kabağı coğrafi işaret aldı, sırada fındık ve lahana olduğu belirtildi. Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı; yemek, şekerleme, tatlı ve lokum gibi 50’ye yakın ürünü yapılan Adapazarı kabağı için coğrafi işaret aldıklarını açıkladı.

Avrupa’nın işaretlenmiş ürünlerinin satışının çok daha yüksek olduğuna dikkat çeken Başkan Sarı, “Ekonominin gidişatı artık izlenebilir ürünlerle takip edilmesi gerekiyor. Tüketici de bunu bekliyor. Biz buna istinaden öncelikle Türkiye’de üretimde birinci sırada olan Geyve ayvasının coğrafi işaretini tescilledik. Yine Türkiye’de üretimde birinci sırada olan beyaz kestane kabağı, yani Adapazarı beyaz kabağının da coğrafi işaretini almış olduk. Bununla ilgili kabak ürünleri yapan firmalarımızın satışlarının ve marka değerlerinin artacağını düşünüyoruz. İnşallah Avrupa’ya da bu ürünlerden ihracat yapacaklar” diye konuştu.

Sırada Sakarya fındığı ve Kaynarca lahanası var

Geyve ayvası ve Adapazarı kabağının coğrafi işaretlerinden sonra sırada Sakarya fındığı ve Kaynarca lahanası olduğunu belirten Sarı, “Ordu’dan sonra 2’nci sırada üretimi yapılan Sakarya fındığının tesciline başvurduk. Sırada bu var. İnşallah kısa sürede fındığın da tescilini almış olacağız. Bunun akabinde dolması ve kapuskasıyla sofralarımızdan eksik olmayan Kaynarca lahanasını da tescilleyeceğiz.” dedi.

ayva

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin