“ADAC’den bir yıl bedava benzin kazandınız” tuzağına düşmeyin

1779
adac4

Tatil

Alman Otomobil Kulübü ADAC’nin adına gönderilen bir E-mail “Bir yıl bedava benzin” kazandınız vaadinde bulunuyor. Ancak işin aslı çok farklı. Aman dikkat…

Geçtiğimiz günlerce çok sayıda kişi Alman Otomobil Kulubü ADAC’nin adına gönderilen bir E-mail aldı. Yazıda bir sonbahar çekilişine katılanların “Araçlarının deposunu bir yıl bedava doldurabileceği” iddia ediliyor. Ayrıca buna benzer ödüllerden de bahsediliyor. Gönderenin gerçekten de ADAC olduğunu düşünenler belirtilen internet sayfasını açıp çekilişe katıldıklarında “Tebrikler kazandınız” yazısı işe karşılaşıyorlar. Ancak bu bir tuzak. Amaç, bilgisayar başındaki kişinin özel bilgilerine ulaşmak ve daha sonra bunları kötüye kullanmak.

Milyonlarca üzesi bulunan ADAC konu ile ilgili bir açıklama yaparak herkesi uyardı. “Bu E-mail’in bizimle bir alakası yoktur” uyarısında bulunan kurum, oyuna gelmemek için E-mail’in hemen silinmesini önerdi. Konu hakkında araştırmanın sürdüğünü bildiren yetkililer şu bilgileri verdiler: Bizim gönderdiğimiz elektronik postada adres hep “@adac.de” diye biter. Eğer bundan farklı bir adres görürseniz dikkatli olun ve itibar etmeyin. Açılması istenen sayfalardaki adres ve telefonları kontrol edin. Bunlar genellikle yurtdışındadır.”

Bu yöntem son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlandı. Tanınmış kurum veya şirketlerin ismi kullanılıyor, internet sayfaları kopyalanıyor. Dikkatli olmayıp bilgilerini bu sayfalara girenler ise çok geçmeden pişman oluyorlar. Genellikle bu kişilerin hesabından para çekiliyor veya onarın adına alışverişler yapılıyor. Aynı şekilde sizi telefonla da arayabilirler. “Çekilişe katıldınız ve kazandınız” gibi iddialarla sizi etkilemeye çalışabilirler. Bu durumda emin olmak için siz çekilişi düzenleyen kurumu geri arayın. Ancak bu şekilde bilgilerin doğru olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

adac2
Gönderilen E-mail’de bu bilgiler yer alıyor. İtibar etmeyin ve hemen silin.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin