ADAC Türkiye’de tatil yapan kaç kişiye yardım etti?

3912
ADAC
Mit der mobilen Herz-Lungen-Maschine (ECMO = extrakorporale Membranoxygenierung) im Vordergrund konnte letztes Jahr vier Patienten das Leben gerettet werden. Weiterer Text über ots und www.presseportal.de/nr/122834 / Die Verwendung dieses Bildes ist für redaktionelle Zwecke honorarfrei. Veröffentlichung bitte unter Quellenangabe: "obs/ADAC SE/ADAC/Tilman Weishart"

Tatil

Alman Otomobil Kulübü ADAC özel uçak ve helikopterleriyle yurtdışında yardım ettiği üyelerinin sayısını açıkladı. Türkiye’deki sayı oldukça fazla.

Milyonlarca üyesi bulunan Alman Otomobil Kulübü ADAC, ciddi sağlık sorunlarında üzelerini helikopter veya ambulans uçakla yaşadığı ülkeye ulaştırıyor. Özellikle meydana gelen trafik kazaları sonrası normal yolculuk yapması sakıncalı olan hastalar bu sayede güvenli bir şekilde tedavi edileceği hastaneye ulaştırılıyor. ADAC, geçtiğimiz yıl dünya genelinde toplam 55 bin kişiyi bu şekilde kurtardığını açıkladı. Verilen bilgiye göre bu sayı aynı zamanda yeni bir rekor. Bir önceki yıla göre yüzde 2,4’lük bir artış olmuş.

191 ülkeye yardıma uçan ADAC, ülkelere göre hasta sayısını da açıkladı. Listeye göre 2016’da Türkiye’den yaşadığı ülkeye getirilen hasta sayısı 5650. Sayı oldukça yüksek olsa da bir önceki yıla göre yüzde 19 düşüş olmuş. İspanya’daki sayı 6650, Avusturya 6000, İtalya 4400, Yunanistan 1900, Fransa 1800, Hırvatistan ise 1350 kişi.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin