548 yıllık cami tekrar ibadete açıldı

294
cami

Tatil

Balıkesir’de Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce restore ettirilen Karesi ilçesindeki 1471 yılında yapılan Kayabey Cami, aslına uygun restore edilmesinin ardından yeniden ibadete açıldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 492 bin TL’ye restore edilen ve 2017 Kasım ayında başlanıp 570 gün süren restorasyonun ardından yapılan açılışı yapılan Kayabey Camisi ilk olarak Candaroğullarından Kaye Bey tarafından 1471/72 yıllarında mescit olarak inşa ettirilmiş. Kaya Bey’in vefatından sonra kardeşi İskender Bey tarafından geniş araziler vakfedilerek ebediyen yaşaması için tedbir alınmasından sonra, 1593 yılında Vakıf gelirleri arttırılarak, Kaya Bey Mescidi Sultan III. Murat’ın emri ile camiye çevrilmiş.

Cami 1897 depreminde hasar gördüğünden bu defa Sultan II. Abdülhamit’in yardımı ile tekrar yapılmış. Caminin doğu giriş kapısı üzerindeki mermer kitabede bu husus ifade edilmektedir.

Açılış töreninde konuşma yapan Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı, “Restorasyonu gerçekleştirilen bu güzel eseri, büyük bir mutluluk ve gururla açıyoruz. Yıllar önce yapılmış bu mübarek cami; uzunca süre hizmet vermiş, zaman içerisinde çeşitli tadilatlar görmüştür. Son olarak Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün girişimleri ile aslına uygun bir şekilde tekraren restore edildi.”dedi.

Vali Ersin Yazıcı, törende yaptığı konuşmada, restorasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bu mübarek günde tarihi bir caminin restorasyon sonrasındaki açılışında sizlerle beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Cenab-ı Allah bize Ramazan ayının başlangıcında açılışını yapmayı nasip etti. Balıkesir genelinde son yıllarda büyük bir titizlikle restorasyon faaliyetleri devam ediyor. Gayet güzel bir eser ortaya çıkmış. Emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

(B.A)

Kaynak:www.balikesir.gov.tr
Cami

Cami

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin