5000 sürücü bu hatayı yaptı

1850
otomobil, sürücü

Tatil

Geçtiǧimiz yıl 5 bin sürücü yaptıǧı basit bir hata yüzünden aracının motorunu tehlikeye soktu.

Benzin mi, mazot mu? Aracınıza hangi akaryakıtı koyacaǧınızı şaşırıp yanlışlıkla motoru calıştırırsanız binlerce euroluk maddi hasara yol açabilirsiniz. İşin kötü tarafı, böyle bir durumda sigorta meydana gelen zararı üstlenmiyor.

Geçtiǧimiz yıl 5000 ADAC (Alman Otomobil Kulübü) üyesi aracının deposuna yanlış akaryakıt koyduǧu için yardım istedi. Teknik ekip, genellikle zamanında haberdar olduǧu için depoyu boşaltarak sorunu çözüyor. Ancak motoru çalıştıran sürücüler için aynı kolaylık söz konusu deǧil. Bu durumlarda aracın motoru zarar görebiliyor.

ADAC’ye göre sorunun başlıca nedeni benzin istasyonları. Sürücüyü yanıltan yazılar, akaryakıt isimlerinin birbirine benzemesi veya mazot ve benzinin dikkat çeken bir şekilde işaretlenmemesi sürücülerde kafa karışıklıǧına neden oluyor. Ayrıca yeni araçlarda artık benzin ve mazotla çalışan motoru ayırt etmek oldukca güç.

Son olarak Almanya’da meydana gelen bir olay şaşkınlık yarattı. Bochum’da şirket aracına yanlış akaryakıt koyan iki kişi, 40 litre benzini kendi imkanları ile depodan çıkarmaya çalıştı. Kişiler bunun için benzin istasyonundaki elektikli süpürge makinesini kullandılar. Depoya sokulan hortum nedeniyle tıkanan cihaz patlayıp alev aldı. Hem süpürge makinesini çalıştıran motor, hem de şirket aracı yandı.

Bu tür hataları önlemek için mazot ile benzin tabancalarının boyutları farklı tutuluyor. Ancak bunun da pek işe yarayan bir çare olmadıǧı sık sık görülüyor. ADAC sorunu detaylıca incelerken bir çok otomobil markasını test etti. Çıkan sonuca göre benzinle çalışan bir çok aracın deposuna yanlışlıkla mazot koymak mümkün. Sorun şu markalarda görüldü: Chrysler 300 C, Citroen C1 und C4, Lexus IS 250 und RX 400H, Mazda 5, Mitsubishi Colt, Nissan 350 Z Roadster, Peugeot 107, Seat Toledo II, Skoda Octavia II, Smart forfour Brabus, Toyota Aygo, VW Golf V

Buna karşılık Audi, BMW, Ford, LandRover ve Peugeot’nun bazı modellerinde hata riski yok.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin