50 bin üretici çay göçüne başladı

43
çay

Tatil

50 bin üretici çay göçüne başladı

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlere takılan çay üreticilerine izin çıktı. Şehirlerarası seyahat kısıtlamaları nedeniyle memleketlerine gitmek için başvuru yapan 50 bin çay üreticisi dün geceden itibaren yola çıkabildi. 50 bin üreticiden 30 bini Rize’ye gidiyor.

Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da başlayan çay hasadı, sınır kapılarının kapatılarak yabancı işçilerin gelememesi ve büyükşehirlerde yaşayanların seyahat kısıtlamasına takılmasıyla sekteye uğramıştı. Tarım ve Ormancılık Bakanlığı’nın Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları ile ortak çalışması sonucu 4 ilden başvuru yapan 50 bin çayüreticilerine izin çıktı.

Üreticiler 1 hafta karantinada kalacak

Dün gece 24.00’ten itibaren yola çıkan 50 bin çay üreticisinin varış noktaları olan Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’un il sınırlarında önlemler artırıldı. Kent girişinde sağlık kontrollerinden geçecek olan ve 1 hafta yetecek kadar gıdayı yanlarında getirmeleri istenen çay üreticileri 1 hafta evlerinde karantinada kalacaklar. Evde kalanlara Vefa Soyal Destek Grupları tarafından temel ihtiyaç desteği verilirken, köy ve mahallelere marketlerden servis yapılacak.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin