40 yıldır beklenen Kırkdilim tüneli ne zaman açılacak?

220
Kırkdilim
Fotoğraf:corum.gov.tr

Tatil

Geçmiş yıllarda sürücülerin hayatına sebep olan ve ulaşımı zorlaştıran Kırkdilim geçidinde çalışmalar büyük bir hızla sürüyor. Çorum ve Osmancık yolunun virajlı olması sebebiyle en tehlikeli yollar arasında yer alan bu geçit için iki yıl önce çalışmalara başlanmıştı.  Yapılan çalışmada toplam uzunluğu 4 kilometre olan 3 tünel inşa ediliyor. İnşasının tamamlanması ile beraber bu tünel için harcanan maliyet 570 milyon lira olacak.

40 yıla aşkın süredir yapılması beklenen Kırkdilim tüneli bittiği takdirde 2 kilometrelik bir kısalma sürücüleri sevindirecek. Bağlantılı yollar ile ulaşım kolaylığı sağlarken sürücülerin güvenli bir şekilde yolculuk yapmasını sağlayacak. 2021 yılının sonuna doğru bitmesi planlanan çalışma, İç Anadolu ve Karadeniz’e ulaşımında kolaylık sağlayacak.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Laçin ilçesini ziyaret ederek Kırkdilim’de incelemelerde bulundu ve projeyle ilgili son çalışmalar hakkında yüklenici firma yetkililerinden bilgiler aldı.

Vali Çiftçi’nin gazetecilere yapmış olduğu açıklamasında, Kırkdilim tamamlandığında ulaşımda büyük bir rahatlama sağlanacağını, Çorum-İstanbul karayolu üzerinde bulunan ve sürücülerin korkulu rüyası haline gelen Kırkdilim’in 10 kilometre uzunluğunda olduğunu söyleyerek, karayolu güvenliğini artırmak, can ve mal güvenliğini temin etmek, ulaşımda daha konforlu seyahat imkânı sağlamak amacıyla 2018 yılında Kırkdilim yolunun 570 milyon liraya ihale edildiğini ifade etti.

Kırkdilim’de 2 yıldır hummalı bir şekilde çalışmaların devam ettiğini açıklayan Valimiz Sayın Mustafa Çiftçi, “Proje kapsamında şuanda T1, T2 ve T3 diye isimlendirilen üç tane tüp geçit mevcuttur. Bunlardan T! tünelinin uzunluğu bin 389 metre, T2 tünelinin uzunluğu bin 149 metre, T3 tünelinin uzunluğu da bin 553 metredir. T1 tünelinin maliyeti 125 milyon, T2 tünelinin maliyeti 110 milyon lira. T3 tünelinin maliyeti 240 milyon lira. Çalışmalar 2021 yılının sonunda tamamlanacak. Allah devletimize zeval vermesin. Bunlar ancak devlet gücüyle olabilecek büyük pahalı yatırımlar. Çalışmalar tamamlandığında, tüneller işletmeye alındığında ulaşımda büyük bir rahatlama olacak. Güzergahtada 2 kilometrelik bir kısılma olacak” dedi.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin