22 adasıyla Türkiye’nin en özel turizm beldesi: Ayvalık

448
Ayvalık

Tatil

22 adasıyla Türkiye’nin en özel turizm beldesi: Ayvalık

Antik çağda Kidonia, yani ayva anlamına gelen Ayvalık, 22 adası ile doğal güzellikleri barındıran gözde turizm beldelerinden birisi.

Mitolojideki adı “Rüzgarlar Ülkesi” olarak geçen, sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenler için bulunmaz bir fırsat olan Ayvalık’a gelenler, tekne turlarına katılıp adaların derin ve soğuk sularında kulaç atarak tatilin tadını çıkarıyor. Cunda Adası’nın sıcak mekanlarında ot çeşitlerinden yapılmış mezelerin tadına bakmak, yöreye özgü papalina balığı yiyerek unutulmaz anılar ile eve dönmek de artısı oluyor.

Tatil planları yapanlara seslenen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Yaz sezonu bitmeden gelin, Türkiye’de yalnız Ayvalık’ta bulunan Tabiat Parkı ile 22 adanın keyfini çıkarın” çağrısında bulunuyor.

Ayvalık

Günbatımlarının seyrinin, dolunayın muhteşem doğuşunun, akşamüstü hamak keyfinin, kırmızılı, pembeli, beyazlı zakkum çiçeklerinin kokusunun, kabak çiçeğinin ve midye dolmanın Ayvalık’ta çok özel tatlar yaşattığını hatırlatan Başkan Ergin, “Zeytin, zeytinyağı ve mis kokulu sabunlar özel teknikler ile titizlikle üretiliyor, tadı ve kokusu doyumsuz güzellikleri içinde barındırıyor. Tatil sonrası dostlara götürülecek en güzel ve en anlamlı hediyeler” diyor.

Ayvalık

22 adanın her biri ayrı güzellikte

Ali Bey (Cunda), Pınar, Çıplak, Yellice, Güneş, Büyük Maden, Kız, Yumurta, Balık, Kara, Hasır, Küçük Maden, Güvercin, Taşlı, Yelken, Yalnız, Yuvarlak, Göz, Lale, Kumru, Tavuk ve Çiçek adası.Ayvalık ilçesine bağlı 22 adanın her birinin ayrı bir özelliği ve anısı bulunuyor. Bu adaların en büyük olanı Ali Bey Adası, diğer ismi ile de anılan Cunda Adası. 1964 yılında bir köprü yapılarak Lale Adası’na oradan da ilçe merkezine bağlanmış. Bu köprü aynı zamanda Türkiye’de yapılmış ilk boğaz köprüsü olma özelliğini de taşıyor. Ali Bey Adası’nın bugünkü ismi, Kurtuluş Savaşı’nda padişahın ‘Yunanlara teslim olun’ emrine karşı gelerek silahlı mücadeleyi başlatan ilk birliğin komutanı Ali Çetinkaya’ya ithaf edilmiş. Ali Bey Adası dışındaki adalar 1995 yılında milli park ilan edilerek yerleşime yasaklanmış. Bu adalara tur düzenleyen tekneler ile ulaşılıyor.

Tarihi ve kültürel zenginlikleri, denizi ve doğası ile her yıl yerli ve yabancı turistlere evsahipliği yapan Ayvalık’ta konaklama imkanları da oldukça fazla. Pansiyon ve butik otellerin yanı sıra her bütçeye uygun konaklama tesisleri bulunuyor.

Ayvalık

Tarihi Rum evleri, Şeytan Sofrası, Cunda Adası

Ayvalık’ta gezilecek çok yer bulunuyor. Şehrin gürültüsünden uzakta huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler özellikle tercih ediyor. Eski bir Rum yerleşim birimi olarak eşsiz dokusu ile yerli ve yabancı turist akınına uğruyor. Tarihi Rum evleri, Şeytan Sofrası, Sarımsaklı Plajı, Cunda Adası, Taksiyarhis Kilisesi, Ayazma Kilisesi, Çınarlı Camii ve daha birçok yerini gezmek için en az iki üç gün zaman ayırmak gerekiyor. Deniz tatili yapmayı planlayanlar, sezonun en yüksek sıcaklıklarının hissedildiği Mayıs ve Eylül aylarını tercih ediyor ancak tarihi ve doğal güzelliklerini görmek için her mevsim ziyaret edilebilecek bir yer.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin