2021’de yolcu sayısı 73 milyona çıkacak

909

Tatil

Araştırmalar Frankfurt Havaalanı’ndaki yolcu sayısının 2021’e kadar yılda 73 milyona çıkacağını gösteriyor. Tek çare yeni bir terminal binasının yapımı.

Almanya’nın en büyük havaalanına sahip Frankfurt’ta 3. Terminalin yapımının neden zorunlu olduğu yapılan bir araştırmanın sonuçları ile gözler önüne serildi. Havaalanı işletmesi Fraport tarafından verilen bilgiye göre 2021’e kadar yıllık yolcu sayısı 73 milyona (Şuan yaklaşık 60 milyon) ulaşacak ve kapasite (64 milyon) aşılmış olacak. Bu durum havaalanındaki günlük çalışma şartlarını zorlaştıracak ve hizmet kalitesinden ödün verilmeye başlanacak. Bundan da en çok yolcular etkilenecek.

Uzmanlar, bu nedenle acil bir çözüm gerektiğini savunuyorlar. Fraport, en uygun çözümü yeni bir terminal binasının yapımında görüyor. Mevcut iki terminale ek olarak yapılması plananan yeni terminal, kapasite sınırını genişletmiş olacak. Uzmanlar „Bugün bile havaalanında zaman zaman yoğunluk oluyor ve işlemler gecikebiliyor. Önümüzdeki yıllarda bu yoğunluk daha da artacak. Tek çözüm yeni bir terminal binası“ dediler.

Frankfurt ve çevre bölgelerde oturanlar hava kirliliği, gürültü ve doğaya zarar verileceği gerekçesiyle havaalanının büyümesini istemiyorlar. Karşı görüştekiler ise iş imkanlarının artacak olması ve daha fazla yolcuya hizmet verileceği için projeyi destekliyorlar.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin