1915 Çanakkale Köprüsü’nün 5. kesimi bu hafta bitiyor

23
Çanakkale
Foto:UABakanlığı

Tatil

1915 Çanakkale Köprüsü’nün 5. kesimi bu hafta bitiyor

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, 318 metre yükseklikten 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatını inceledi. 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatını helikopterle havadan inceleyen Bakan Karaismailoğlu, şantiyede yetkililerden projede gelinen son durum hakkında bilgi aldı. Köprünün Asya yakasında yer alan 318 metre yüksekliğindeki kulesine de çıkarak inceleme yapan Bakan Karaismailoğlu, “400 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu devam ediyor. İnşallah bu hafta sonu 5’inci kesimini tamamlıyoruz. 21 Aralık’ta da 6’ncı kesimiyle birlikte Kuzey Marmara Otoyolu’nun tamamını tamamlamış olacağız” dedi.

Kılavuz hatlar çekilince kedi yollarına geçilecek

Köprünün son durumu hakkında açıklama yapan Ulaştırma Bakanı, “1915 Çanakkale Köprümüzde şu anda kılavuz halatlar çekiliyor. Ardından kedi yolları hizmete girecek. Ana halatların imalatları tamamlanınca tabliyelerimizi yerleştireceğiz. 18 Mart 2022’de projemizi faaliyete almak için çalışmalar düzgün şekilde devam ediyor” diye konuştu.

Dünyanın en yüksek çelik ayaklı köprüsü

600’ü mühendis olmak üzere projede 5 bin kişinin görev aldığı 1915 Çanakkale Köprüsü, su yüzeyinden 318 metre yükseklikteki çelik ayaklarıyla dünyanın en yüksek çelik ayaklı köprüsü olacak. İki ayak arasındaki 2023 metre açıklık ile de dünyanın en geniş köprülerinden biri olacağı ifade edilen köprünün toplam uzunluğu 4 bin 600 metre olacak. Bu proje kapsamında Malkara-Çanakkale arası 101 kilometrelik yol da tamamlanacak. Bittiğinde 1,5 saat süren yolculuklar 6-7 dakikaya düşecek.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin