“185 Gün” hesabı nasıl yapılır?

20512
Araç,Sılayolu

Tatil

185 gün ile ilgili merak edilen konuları sizler için derledik.

Yurtdışında yerleşik olmak ne demektir?

Yurtdışında yerleşik olma; olağan durumda yurtdışında ikamet eden kişinin Türkiye’ye giriş yapmak istediği tarihten geriye doğru son 1 yıl içerisinde en az 185 gün fiilen yurtdışında bulunmasıdır.

Yurtdışında yerleşik olmak için 185 gün yurtdışında bulunmak yeterli midir?

Hayır. Taşıt getirecek kişinin yurtdışında yerleşim yeri bulunması ve ikamet tesis etmesi şarttır. Gemilerde çalışan, şantiyede geçici süreyle görev yapan veya otelde kalan vatandaşlarımız son 1 yılın 185 gününü fiilen yurtdışında geçirseler de yurtdışında ikamet tesis etmediklerinden dolayı yurtdışında yerleşik sayılmazlar.

185 Gün Hesabı Nasıl Yapılır?

Yurtdışında yerleşik olma koşulundaki 185 günlük süre hesabı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden temin edilen pasaport giriş çıkış kayıtlarına göre program vasıtasıyla yapılır. Pasaport veya kimlik bilgileri programa girilir, program Türkiye’ye giriş yapılmak istenilen tarihten geriye doğru 1 yıl (365 gün) giderek Türkiye’de ve yurtdışında kalınan süreleri hesaplar.

Yurtdışında yerleşik olma durumunun hesaplamasını aşağıdaki örnekte inceleyebilirsiniz:

07.03.2018 tarihinde Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapmak isteyen kişinin 07.03.2018’den geriye doğru 1 yıl yani 07.03.2017-07.03.2018 tarihleri arasında yurtdışındaki kalış süreleri hesaplanır ve 185 günden fazla yurtdışında kalan ve olağan durumda yurtdışında ikamet eden kişinin yurtdışında yerleşik olduğu kabul edilir. Bu süre hesabında taşıtlı ve taşıtsız deniz, hava, kara veya demiryoluyla yapılan tüm giriş ve çıkışlar dikkate alınır.

Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere 185 günlük sürenin kesintisiz olarak yurtdışında geçirilmesine gerek bulunmamaktadır.

Hesaplama

Yurda giriş-çıkış bilgilerine nereden ulaşılabilir?

Vatandaşlarımız, Türk pasaportlarıyla yapmış oldukları yurda giriş çıkış işlemlerine ilişkin bilgilerini türkiye.gov.tr adresinden sorgulayabilirler.

Ayrıca kişiler pasaportlarında bulunan giriş-çıkış tarihlerinden de yurtdışında kaldıkları süreleri hesaplayabilirler.

Yurtdışından emekli olan kişiler yurtdışında 185 gün bulunmadan taşıt getirebilir mi?

Türkiye Gümrük Bölgesi dışından emekli olan kişilerin emeklilik tarihinden sonra Türkiye Gümrük Bölgesine ilk defa getirecekleri kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları için 185 gün yurtdışında bulunma şartı aranmaz.

Taşıtın getirebileceği ülke konusunda herhangi bir kısıtlama var mı?

Taşıtın ikamet edilen ülkede kayıtlı olması gerekir.

31 YORUMLAR

 1. aracimla 2016 haziran ayında türkiyeye gittim aracım orda kaldi gümrükde belge aldım uçakla döndüm .2017 ekimin başında aracimi oğluma vekalet verdim kapikule den çıkış yapdi. Bu sene mayisda Ayni arabamla tekrar turkiyeye götürüp 730 gün birakabilirmiyim. saygilar iyi gunler

  • İyi günler, süre hesabını kendiniz yapmanız gerekiyor. Araç yurtdışına çıktıktan sonra en az 185 gün yurtdışında kalmış olmalı. Bunun için çıkış gününden itibaren Türkiye’ye tekrar giriş yapacağı güne kadar sayın. Eğer 185 gün yurtdışında kaldıysa sorun yok demektir. Tabiki aynı hesaplamayı kendiniz için de yapmalısınız. Yani sizin de son bir yıl içinde en az 185 gün yurtdışında kalmış olmanız gerekiyor.

 2. Iyi akşamlar süre hesabını yaptım araç ve ben yurtdışında 185 gün doldu .Ben emekliyim yinede 185 uygulaması şartmi .oğlum vekaletle benim arabimi götürecek Adana gümrüğünde oğlumun pasaportundan benim pasaportuma geçecek dogrumu böyle oluyormu .saygilar

 3. Ben 04.04.2016 tarihinde türkiyeye UCAKLA giris yaptim ve tekrar 12.04.2016 da UCAKLA cikis yaptim simdi 01.08.2016 da busefer ARABAYLA girmek istiyorum sorun olurmu ?

  • Tarihleri yanlış yazmışım
   04.04.2018 giriş . 12.04.2018 cıkış tarihi
   tekrar arabayla giriş tarihim 08.06.2018 girişde problem olur mu ?

  • İyi günler, sadece belirttiğiniz tarihlerde Türkiye’de kaldıysanız sorun olmaz. Son bir yıl içinde yurtdışında kaldığınız sürelere bakmalısınız. Eğer en az 185 gün kaldıysanız herhangi bir sorun olmuyor. Bu süre kadar kalmamış olsanız bile aracınızla Türkiye’de en fazla 1 ay kalmanıza izin veriliyor.

 4. 185 gunu astim arabayla cikis yaptim bide Tr bir aysonra geri geldim bana bir ay musade etiler ozamanda doldu? Neolcak bilmiyorum. Tr yeni arabayla gekirden yinede 185 sarti varmi saygilar

 5. İyi günler. Ben defalarca arabayla giriş çıkış yaptım. 17.08.2018 de 185 gün dolmadığından arabam ile geri döndüm. Simdi 1 yıl içinde şuan 149 gün doldurmuş gözüküyorum. Emeklilik belgemi hazırladım tercüme ettirdim ve Konsolos noterinden ve konsolostan tastikletdirdim.
  Bugün TR ye ilk defa emekli belgem ile gidersem eksik olan 36 günü sorarlarmı?

  • İyi günler, yeni düzenlemeye göre emeklilerde süre şartı aranmıyor. Yani normal şartlarda siz sorunsuz giriş yapıp aracınızı 2 yıl orada kullanabilirsiniz. Ancak siz yine de konsolosluğu veya Türkiye’deki gümrük dairesini arayıp bilgi alın.

   • Maalesef Hamburg Kondolos ve Çalışma ve sosyal bakanlıyı bi haber ayni turumda Hannover ve Berlini aradık artı Edirne trakya ticaret ve gümrük müdürlüğünü inanmıyacaksınız ama kimse net cevap veremiyor hudutdki gümrük polisinin insafiyetine kalmış diyorlar. 🙁

 6. IYI GUNLER BU SENE 2018 MAYIS AYINDAN ITIBAREN 5 HAFTA KALDIM turkiyede KASIMDA YINE GIDECEM EMEKLI DEGILIM MAVI KARTLIYIM TURKIYEDE KAC AY KALABILIRIM

  • İyi günler son bir yıl içinde yurt dışında 185 gün kaldıysanız Türkiye’de 6 ay kalabilirsiniz. Fakat siz 5 haftasını kullanmışsınız 4 ay 3 hafta kalabilirsiniz.

 7. 1.gecici İthal Edilen Kara Taşıtlarına İlişkin 1 Seri No’lu Gümrük Genel Tebliğinde de;
  “Yerleşim Yeri: Kişinin Türkiye’ye giriş yapmak istediği tarihten geriye doğru 365
  (üçyüzaltmışbeş) gün içerisinde en az 185 (yüzseksenbeş) gün yaşadığı yeri, ifade eder.”
  şekilinde tanımlanmıştır.2.
  Bu itibarla, Türkiye’ye yabancı plakalı kişisel kullanıma mahsus taşıt getirilebilmesi
  için kişi ve taşıtın, çıkış tarihinden itibaren en az 185 gün süreyle fiilen yurtdışında
  bulunmaları gerekmektedir. Madde 1. Mevzuatta yazili sekli böyle. Ne deniyor yurda giris tarihinden geriye 185 gün yurt disinda bulunulmasi sart. Madde 2.ne deniyor cikis tarihinden itibaren 185 gün yurtdisinda bulummak. Soru nereden CIKIS yurtdisindanmi Türkiyedenmi. Herkes farkli yorumluyor.

 8. Ben heray duzenli olarak 14-15 gun yurtdisina cikiyorum bazen 20gunude buluyor hem yurtdisi hemde yurtici ikametgahim var benim sorunum yurt disina ciktigim ve girdigim gunde yurtdisi sayiliyormu yoksa her ay 1veya 2 kere ciktigimdan dolagi 25 gunden fazla gun kaybim olacak bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim..

  • İyi günler bu konuyu gümrük yetkililerine sorarsanız daha net bir bilgi alabilirsiniz. Size Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün yolcu işlemleri hakkında soruları yanıtlayacak numaraya yönlendiriyoruz. Numara: 0284 215 21 71

 9. Çifte vatandaşlığım var. Yurtdışında ikamet eden (yine çifte vatandas) oğlumun vekaletiyle ülkeye 24 aylığına araç getirip kullanabilirmiyim.

  • İyi akşamlar getirebilirsiniz. Son bir yıl içinde yurtdışında 185 gün kaldıysanız oğlunuzdan vekalet alarak iki yıl kullanabilirsiniz.

 10. Ben malulen fransadan emekli oldum ve 185 günü doldurmadım ve ilk defa arabamla turkiyeye giris yapmak istiyorum sorun tasarımıyım saygılar cevap verirseniz sevinirim

 11. Merhaba! 05-06-2020 tarihinde kapıkuleden giriş yaptım 185 günüm dolmadığını 11 fgünüm eksik olduğunu söylediler bir ay müddet verdiler bu durumda ne yapmam gerekli? Süre uzatma hakkım nasıl olur ?

   • Selamlar ben aracımla 1 sene turkiyede kaldim. Ve tekrar dönüş yaptım. Ben uçakla geri döneceğim. Babam emekli aracı babama vekalet versem tekrar aynı araçla babam giriş yapabilir mi? Bu arada babam emekli. Teşekürler.

 12. Selam, ben aracimla son cikistan sonra bugune denk 185 fazlasiyla doldurmus olacaktim fakat mart ayinda babamlara yardim amacli Turkiyeye hava yollariyla giris yaptim, donus biletim de vardi lakin covid-19 dan biletim iptal oldu ve zorunlu olarak kaldik,3 ay 10 sonra dondum ve geri aracimla donecegim , kovid dolayi kaldigim gunleri nasil sayarlar teyit mi ettirmem lazim konsoloslukta , bana bir yol gosterirseniz sevinirim
  Tessekurler

 13. Dun yorum yazdim bugun baktim silinmis
  Ben en son aracimla cikisimdan bugune
  185 gunumu doldurmus olmam gerekiyordu
  Fakat martta babamlara yardim etme amaciyla Turkiyeye hava yollariyla giris yaptim , covid-19 nedeniyle donus biletim iptal oldu ve haziran 12 sinde kapikuleden arkadasin araciyla cikis yaptik, simdi ben aracimla tekrar giris yapmak istiyorum bu covid den dolayi Tr de kaldigim sure nasil degerlendirilir teyit ettirmem mumkunmu yoksa gumruk kapisinda sorun cikar mi
  Tessekurler

 14. Merhaba,

  Ben vekalet aldığım kişinin aracıyla
  Türkiye’ye girdiğimde.
  Vekalet aldığım kişi de benim tatile olduğum tarihte kendine ait 2. Araçla Türkiye ‘ye giriş yapabilirmi?

  Yani bir kişiye ait 2 araç aynı tarihlerde
  Türkiye de kullanılabiliniyormu?
  Teşekkürler

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin