14 ilde nişan ve düğünlere koronavirüs yasağı

294
nişan

Tatil

14 ilde nişan ve düğünlere koronavirüs yasağı

Günlük vaka sayısı bin 500’ü aşan Türkiye’de Koronavirüs salgını tedbirleri yeniden sıkılaştırılıyor. Yeni normalde, salgın koşulları ile düzenlenmesine izin verilen kutlamalar sınırlandırıldı. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile; 14 ilde nişan, kına gecesi ve sünnet düğünleri yasaklandı, düğün ve nikahlar da bir saat ile kısıtlandı. Yurt genelinden gelen düğün ve nişan gibi kutlamalarda maske ve sosyal mesafenin hiçe sayılmasıyla salgının yayılması körüklenirken; yasağın getirildiği iller Adana, Ankara, Ağrı, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat oldu.

Düğün salonlarında yeni düzenleme

Bu illerde düğün ve nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanması sağlanacak. Düğün salonlarında sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak. Bir saatle sınırlandırılan düğün ve nikahlarda toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) durdurulacak. Bu şekilde gerçekleştirilecek düğünlerde oyun/dans gibi faaliyetlere kesinlikle müsaade edilmeyecek. Düğün salonlarında sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.

65 yaş üstü ve 15 yaş altına düğün yasağı

Ayrıca gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanacak. 14 ilde her nikah merasimine en az bir kamu görevlisi görevlendirilerek, denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

(BY)

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin