14 gün karantinaya girmemek için test yaptıracaklar dikkat

2047
14 gün

Tatil

14 gün karantinaya girmemek için test yaptıracaklar dikkat

Almanya’da çok sayıda vatandaşımızın yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti de artık Türkiye’den dönenlerin 14 gün evde karantinada kalmasını zorunlu hale getirdi. Haberi buradan okuyabilirsiniz:https://www.turizmavrupa.com/turkiyeden-donenlere-14-gun-karantina-soku/ Bugünden itibaren geçerli olan düzenlemeye göre riskli ülkeler arasında yer alan Türkiye’den dönen bir kişi, herhangi bir görevlinin bunu kendisine söylemesine gerek kalmadan kendiliğinden 14 gün evde karantinada kalmalı. Bunu yapmayan veya geç yapanların cezalandırılma ihtimali var.

Almanca veya İngilizce olmalı

Düzenlemede karantinaya alınmamak için yapılması gerekenler de belirtiliyor. Buna göre Almanya’da giriş yapmadan en geç 48 saat içinde virüs taşımadığını gösteren test sonucu olanlar karantinada kalmak zorunda değil. Ancak bu bir çok kurala bağlı. Yazıda, testin Almanca veya İngilizce olması gerektiği vurgulanıyor. Yani Türkiye’den elinde Türkçe hazırlanmış bir test sonucu ile dönenler sorun yaşayabilirler. Bunun tercüme edilmesinin kabul edilip edilmeyeceği net değil. Bu nedenle testi yaptırırken bu detaya dikkat edilmesinde fayda var. Ayrıca testin sadece Avrupa Birliği ülkeleri veya Robest Koch Enstitüsü tarafından onaylanan ülkelerde yapılması isteniyor. Bilindiği gibi Türkiye bu listede yoktu ancak geçtiğimiz hafta bu listeye eklendi. Robert Koch Enstitüsüne göre test herhangi bir yerden de alınamaz ve sadece belirli kriterleri yerine getiren yerlerden alınmalı. Bunlar ISO 15189″, “ISO/IEC 17025” sertifikalı laboratuvarlar olmalı. Detayları buradan okuyabilirsiniz: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Tests.html

Geçerlilik süresi merak uyandırdı

Kuzey Ren Vestfalya tarafından dün yenilenerek yayınlanan düzenlemede belirtilen karantina uygulamasının 01.07.2020 tarihine kadar geçerli olduğu belirtiliyor. Tarih vatandaşlarımız arasında merak uyandırdı. “Neden sadece bu tarihe kadar” diye soranlar “Acaba bu tarihten sonra karantina olmayacak mı, Türkiye riskli ülkeler listesinden çıkarılacak mı?” gibi sorular gündeme geldi. Ancak şunu hatırlatalım ki bu tür kararlar genellikle belirli bir süreliğine açıklanıyor ve bitiş tarihi yaklaştığında ne yazık ki süre uzatılabiliyor. Yani şu an belirtilen tarih, karantinanın bitiş tarihi anlamına gelmez. Ancak böyle bir ihtimal de elbette var.

Kuzey Ren Vestfalya’daki düzenlemenin yenilenmiş halini buradan okuyabilirsiniz:

https://www.mags.nrw/sites/default/files/asset/document/200621_fassung_coronaeinrvo_ab_22.06.2020.pdf

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin