100 bin anne toplu taşımayı ücretsiz kullanmaya başladı

68
toplu

Tatil

100 bin anne toplu taşımayı ücretsiz kullanmaya başladı

İstanbul’da annelerin sosyal hayata katılımını ve hareketliliğini artırmak, toplu ulaşımı teşvik etmek ve özel araç kullanımını azaltmak amacıyla başlatılan kampanya büyük ilgi gördü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup İstanbul’da ikamet eden 0-4 yaş arası annelere ücretsiz seyahat kartı verilmesi projesini hayata geçirdi. Bugüne kadar 110 bin annenin başvurduğu Anne Kart uygulamasından 100 bine yakın anne yararlanmaya başladı.

Araç kullanımından kaynaklı karbon salınımını azaltmanın yanı sıra aile ekonomilerine destek olan Anne Kart ile çocuklu anneler aylık 150 ücretsiz geçiş hakkına sahip oldu. İstanbul’da gerekli şartları taşıyan 1 milyon 160 bin anneye Anne Kart verilmesi hedefleniyor.

0-4 yaş arası çocuk sahibi anneler, bu kart ile şehir içi ulaşımda ücretsiz seyahat etmenin yanı sıra içerisine bakiye yükleyerek; BELTUR, BNB (bisiklet), Sosyal Tesisler, İspark, İsper Migros, Hamidiye otomatları ve i-taksi gibi sosyal alanlarda ödeme yapabiliyor.

Anne karta başvuru nasıl yapılır?

Anne Kart başvuruları, https://www.istanbulkart.istanbul/anne-kart web sitesinden, “Şimdi Başvur” butonunu tıklayarak “Online İşlemler” menüsünden kolayca yapılabiliyor. Ya da tercih edilen en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezlerinden de anında teslim alınabiliyor. Kartların kayıp ya da çalınması durumunda kişiler İstanbulkartlarını 153 Beyaz Masa’dan kapattırarak yeni Anne Kart’larını online başvuru ya da en yakın başvuru merkezlerinden temin edebiliyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin