1 Temmuz’dan sonra hız limitini aşan yandı

8011
otoyol

Tatil

1 Temmuz’dan itibaren uygulanması planlanan sistemle, sürücüler otoyollarda kullandıkları araç sınıflarına göre tanınan hız limitleri üzerine çıkamayacaklar.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, Temmuz ayı itibarıyla otoyollarda araçların seyri sırasında ortalama hızları tespit edilecek ve belirlenen hız limitinde ihlali bulunanlara ceza uygulanacak.

Yapılan protokol kapsamında, araçların otoyola giriş yaptığı HGS/OGS noktası ile çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasında kat ettiği mesafe ve süre bilgilerinden, araçların ortalama hızları tespit edilecek. Yasada belirtilen hız limitlerini aşan araçların tescil plakalarına Trafik Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca trafik cezası kesilebilecek.

Bu uygulama ile kazaları en aza çekmek, egzoz emisyonlarının verdiği zararı en aza indirmek, aşırı hıza bağlı yüksek yakıt sarfiyatının ithalat üzerindeki yükünü hafifletmek amaçlanıyor.

Sistem, Ankara-İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın, Niğde-Şanlıurfa, Adana-Mersin ve Adana-Şanlıurfa otoyollarında eş zamanlı olarak 1 Temmuz’dan itibaren başlayacak.

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin