THY: 1 kg fazlanız bile olsa 50 Euro ödeyeceksiniz!

1 May. 2017
149770 Görüntülenme
thy, kampanya

THY’nin bugünden itibaren geçerli olan yeni bagaj fiyatları yolcuların büyük tepkisini çekti. 1 kg fazla bagaja 50 Euro ödeyeceksiniz. Detaylar haberde…

dün

1 Mayıs’tan önce THY sayfasından bilet almak isteyenler “En fazla 30 kg” bilgisi ile karşılaşıyordu. Bugün sayfaya girdiğinizde bu bilgiyi bulamıyorsunuz.

Uçakla yolculuk yapanlar, Türk Hava Yolları’nın (THY) yeni bagaj uygulamasını öğrenince büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. THY, bugünden itibaren başlayan ve 1 Temmuz 2017’den sonra yapılacak dış hat uçuşları için geçerli olan yeni bagaj tarifesi ile herkesi şaşırttı. Yapılan değişikliğe göre yolcunun ücretsiz bagaj hakkı 30 kilodan 23’e düşürüldü. Bunun yanı sıra sadece 1 parça bagaj bilet fiyatına dahil. Bu sınırları aşanlar ek ücret ödemek zorundalar. Yani bavulunuz 23 kilodan ağırsa veya yanınıza bir değil de iki bavul aldıysanız, ek ücret ödeyeceksiniz.

23 KG KİME YETECEK?

Gelişmelerden haberdar olan Avrupa’daki okurlarımız THY’yi eleştiri yağmuruna tuttular. Yıllardır 30 kg serbest bagaj hakkı ile uçtuklarını belirtenler “23 kg kime yetecek?  Bu nasıl uygulama” diye tepki gösterdiler. Bazı yolcular ise diğer havayolu şirketlerini örnek göstererek, THY’yi savundu.

İSTER 1 KG OLSUN, İSTER 10 KG: FARK ETMİYOR

Ancak Avrupa’daki Türkler’in canını sıkacak önemli bir konu daha var. THY’den yapılan açıklamaya göre artık fazla bagajdan kilo başına değil, parça başına ek ücret alınacak. Yani: Bavulunuzun ağırlığı 23 kiloyu aşıyorsa, sizden 50 Euro ek ücret istenecek! Eskiden olduğu gibi kilo başına ek ücret alınmayacak. Burada üst sınır 32 kilo. Yani 1 kg fazlanız bile olsa 32 kiloya kadar 50 Euro ödemek zorundasınız. Böylelikle kilo hakkınızı 23’den 32’ye çıkarmış oluyorsunuz.

SADECE GÖREVLİ GÖZ YUMARSA…

Bir kilo fazlalığa ek ücret almamak, havaalanındaki görevlinin kararına bağlı. Elbette uçağın doluluk oranına göre istisnai durumlar olacaktır. Ancak uygulama şartları ücret alınmasını öngörüyor.

Ayrıca yanınızda getirdiğiniz herbir fazla bagaj için ödemeniz gereken ücret 70 Euro!

Bilet fiyatına dahil olan ücretsiz bagaj hakkınız şöyle:

Business: 2 parça bagaj, en fazla 32 kg

Ekonomi: 1 parça bagaj, en fazla 23 kg

Çocuk: 1 parça bagaj, en fazla 23 kg

Bebek: 1 parça bagaj, en fazla 23 kg

(ayrıca puset veya katlanabilir bebek arabası)

EL BAGAJINDA BİR DEĞİŞİKLİK VAR MI?

Şunu da belirtelim: eskiden olduğu gibi bundan böyle de yanınıza 8 kiloyu aşmayan el bagajını ücretsiz alabileceksiniz. Bu konuda bir değişiklik olmadı.

SORU CEVAP:

Soru: Yeni bagaj uyulaması ne zaman başladı?

Cevap: 1 Mayıs 2017’de. Yeni uygulama ve tarifeler 1 Temmuz 2017’den sonra yapılacak uçuşlar için geçerli. Bu tarihlerden önce bilet aldıysanız, eski uygulama geçerli.

Soru: 1 Temmuz’dan sonra Almanya’dan Türkiye’ye uçmak istiyorum, yanımda ücretsiz götürebileceğim bavulum en fazla kaç kg olabilir?

Cevap: Eğer ekonomi sınıfında uçuyorsanız bavulunuz en fazla 23 kg olabilir. Sadece 1 adet bavul bilet fiyatına dahil. Bu sınırı aşarsanız (Mesela bavulun ağırlığı 25 kg veya yanınızda 2 bavul var) o zaman ek ücret ödemelisiniz.

Soru: Fazla kiloda ödemem gereken ek ücret ne kadar?

Cevap: 50 Euro ödeyip kilo hakkınızı 32 kiloya çıkarabiliyorsunuz. Yani 1 kg fazlanız bile olsa bu ücreti ödemek zorundasınız.

Soru: Yanıma iki bavul almak istiyorum. Benden ne kadar ek ücret istenecek?

Cevap: İkinci bavul için ödemeniz gereken ücret 70 Euro.

Soru: Yanıma el bagajı alabilir miyim?

Cevap: Evet alabilirsiniz. Ücretsiz el bagaj hakkınız 55x40x23 cm ebatlarında en fazla 8 kilogramdır.

Soru: 2 yaş altı bebeklerin bagaj hakkı ne kadardır?

Cevap: 2 yaş altı bebek yolcuların tüm dış hat seferlerinde bagaj hakkı, Business Class ve Economy Class’ta en fazla 1×23 kg olabilir. Bu bagaja ek olarak 1 adet tamamen katlanabilir bebek arabası ya da bebek puseti kabul edilir. Bu bagaj için boyut limiti 115 cm’dir.

Soru: Bir bagaj en fazla kaç kg olabilir?

Cevap: Standart bir bagaj ağırlığı en fazla 32 kg olabilir. 32 kg’dan ağır bagajlar tek parça olarak kabul edilemeyecek, bu bagajların bölünmesi ya da kargo olarak taşınması gerekecektir.

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com
Yorumlar
 • Bundan Sonra arabalarimiz la geliriz
  Ayrica hükümetin avrupadaki türklere %80 lik Evet tesekkürü

  Berk 01 Mayıs 2017 14:57 Cevapla
 • iki bavulun toplam kilosu 23 kilo olsa buna ceza kesiliermi birde ben biletleri 1 mayistan once aldim yeni kanun once alinan biletler icinde gecerlimi

  naim 01 Mayıs 2017 21:55 Cevapla
 • Turizmavrupa site yetkililerine duyrulur! Ya siz hiç yurt dışına çıkmadınız ya da başka bir niyet ile bu haberi yayıyorsunuz. Uzun yıllardır tüm hava yolları şirketlerinde tek bagaj ve 50 ons( yaklaşık 23 kile) bagaj sınırı bulunmaktadır. Bu sınırı aşan tüm bagaj için çeşitli ceza ödemeleri yapılır. Thy nin de kuralları aynıdır. Değişen bir durum da yok. Thy personeli Türk yolculara pozitif ayrımcılık yapıyor. Abd yolculuklarında ise 2 bagaj hakkımız var. Üstelik de en güzel hizmeti ve insani yaklaşımı da THY den alıyoruz. Thy nin karalanmasına yönelik olarak bu tip feyk haberlerin yaymanızın ne gibi bir anlam yüklememiz gerektiğini bize açıklayabilir misiniz?

  Mehpare 02 Mayıs 2017 09:27 Cevapla
 • Bu uygulamadan 4 ayrı olumlu sonuç da çıkarılabilir.

  1. Akraba ve yakınlarımıza çukulata, çay ve kahve gibi hediyeler götürme alıskanlığımızdan vazgeçmek istersek, artık bir de bahanemiz olmuş olur.

  2. Buradan götürdüğümüz bazi ürünleri Türkiyeden alırsak, ülke ekonomisinin gelişmesine de katkıda bulunmuş oluruz.

  3. Uçaklara yüklenen eşyalar % 30 oranında azalacagından fazla yük nedeniyle oluşabilecek kaza (düşme) olasılığının azalacacağından, daha emminetli uçuş sağlanmış olur.

  4. Daha hafif yükleme olacagından ucakların harcadıgı yakit (kerosen) miktarında da az da olsa bir azalma olacağından hava kirliliği de biraz önlenmiş olur.

  Nuhmettin 02 Mayıs 2017 12:05 Cevapla
  • Kardesim ben burdayım müzisyenim
   Bu yaz Türkiye’ye ucacagim gitarımı şimdi götürmek için 70 euro vermek zorundayım?!

   Echo 04 Mayıs 2017 13:28 Cevapla
 • batsin bu dunya

  marco 02 Mayıs 2017 13:01 Cevapla
 • Boyle olursa cok yolcu kaybeder thy..

  Can 02 Mayıs 2017 14:06 Cevapla
 • Bu sene aldık bileti thy den bir daha almayız olacağı bu

  Nesrin 02 Mayıs 2017 20:50 Cevapla
 • ben birinci ayda aldim bilet agustosta ucacagim bileti önceden almama ragmen yeni uygulamaya giriyormus bu dogrumu?

  askin türkmen 02 Mayıs 2017 22:47 Cevapla
 • baska birsey bulamadiniz bari boyle karalayin THY ne yaparsaniz yapin genede bir numara kalcak

  hasan yildiz 03 Mayıs 2017 12:52 Cevapla
 • Merhaba ben de thy muşterisiyim bu haber bizi çok üzdü bizde artık turkhavayolariyla ucmeyeceğiz bu gidişle müşteri kaybedecek önce daha iyidir lütfen tekrar düzeltin memnun oluruz

  Dilber 03 Mayıs 2017 19:41 Cevapla
 • Olan yine gurbetciye oldu hic degerimiz yok galiba oy toplanacagi zaman milli duygularimizla oynuyorlar degerli oluyoruz.

  Tahsin Yazici 03 Mayıs 2017 23:13 Cevapla
 • Şok olduk senede bir gidiyoruz 3 ay kaliyoruz okul kapaninca gider acilinca döneriz ve arti orda gerekli ihtiyaclarimizi mecburen göturmeliyiz cok sacma bu uygulama herkesin sinirini tepesine cikartti biz vatanimiz kazansin diye yillardir thy secdik simdi ise 7kiloyu laf ediyorlar cok sacma herkes ucuz ve ayni kilo olan ucaklarla gider vatanimiz kazanacak derken luftansa kazanir cok hata hemen duzeltilsin bu bir skandal lutfen yetkililer bu hatayi duzeltsinler tskler hayirli ramazanlar dilerim cumleten saygilarimla

  Nurhayat 26 Mayıs 2017 21:07 Cevapla
  • İyi günler, bu kararda geçtiğimiz günlerde değişiklik yapıldı. Kilo hakkı yeniden 30 kg oldu.

   Turizmavrupa 27 Mayıs 2017 13:04 Cevapla
 • En son 21 Aralik 2017de Almanyaya geldim, ekonomi sinifi kisi basi 30 kg bagaj hakki var, 3 kilo asabiliyorsunuz, 33 kg nin uzerindeki her kg icin 7 Eur odedim.

  Nihat 11 Mart 2018 22:22 Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir