Yüzbinlerce Germania mağdurunun parası kurtarılabilirdi

5 Mar. 2019
583 Görüntülenme
Germania

İflas ettiği için bütün uçuşlarını durduran Germania Havayolları nedeniyle yüzbinlerce kişinin uçak bileti yandı. Önümüzdeki hafta ve aylarda tatile uçmayı planlayan ve biletini direk havayolundan alan en az 260 bin kişinin parası böylelikle çöpe gitmiş oldu. Havayolu şirketlerinin sigorta yapma zorunluluğu olmadığı için bu kişilere paraları geri ödenemedi. Almanya’da yasalar gereği sadece tur operatöründen paket tatili satın alanlar sigortalı oluyor ve bu kişiler güvence altında oluyor. Ancak Alman yetkililer aynı güvenceyi havayolu şirketi müşterileri için zorunlu kılmıyorlar.

Welt Gazetesinde yer alan habere göre yüz binlerce Germania mağdurunun parası kurtarılabilirdi. Alman Havacılık Denetleme Dairesi prosedür gereği havayolu şirketlerinin mali durumunu kontrol ediyor. Daire son aylarda Germania Havayolunu da denetledi ancak iflas etmek üzere olduğunu anlamdı. Anlasaydı lisansını iptal edebilir ve son bir kaç aydır en az 260 bin kişiye bilet satılmasına engel olabilirdi.

Alman medyası şimdi bu ihmalin nedenlerini merak ediyor. Madem ki Alman resmi daireleri bir havayolunun kötü gidişatını fark edemeyecekler o zaman bu denetimleri neden yapıyorlar? Anlaşılan ortada büyük bir ihmal var. Uzmanlar şimdi Alman devletinden yolcu haklarını korumak için bazı adımlar atmasını talep ediyor. Bunların başında da havayolu şirketlerine bilet satışlarında sigorta yaptırma zorunluluğu geliyor. Yani bir havayolu şirketi batarsa yolcunun parası sigorta tarafından karşılanmalı.

(A)

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir