Yurtdışında yaşayanlar pasaport harcından kurtulacak mı?

12 Eki. 2017
5714 Görüntülenme
Pasaport
© T.C. Cenevre Başkonsolosluğu

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının pasaport harçlarından muaf tutulması için TBMM’ye teklifi verildi. Detaylar haberde…

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları pasaportları için belli miktarda harç ödüyor. CHP Milletvekili Mahmut Tanal, bu durumun sonlanması için girişimde bulundu. Tanal, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının pasaport harçlarından muaf tutulmalarına yönelik kanun teklifi verdi. Tanal, yurtdışında yaşayan gurbetçi vatandaşların, anavatanlarından uzakta, ülkelerinin kültürünü ve geleneklerini yabancı ülkelerde ayakta tutmaya çalışan, devletinin şefkatinden ve esirgeyiciliğinden mahrum kalan kimseler olduğunu belirtti.

Gurbetçilerin anavatana geliş gidişlerinde kolaylık sağlanması gerektiğini vurgulayan Mahmut Tanal, “Ayrıca Anayasamızın 62. Maddesi ‘Yabancı ülkelerde çalışan Türk vatandaşları’ başlığı altında, ‘Devlet, yabancı ülkelerde çalışan Türk vatandaşlarının aile birliğinin, çocuklarının eğitiminin, kültürel ihtiyaçlarının ve sosyal güvenliklerinin sağlanması, anavatanla bağlarının korunması ve yurda dönüşlerinde yardımcı olunması için gereken tedbirleri alır.’emir hükmüne yer vermiştir. Buna göre yurtdışında yaşayan, çalışan gurbetçilerimizin özellikle Anavatana geliş gidişlerinin kolaylaştırılması, Anayasamızın 23. Maddesinde düzenlenen yerleşme ve seyahat hürriyetlerinin kolaylaştırılması için 492 sayılı Harçlar Kanununda değişiklik yapılması zarureti doğmuştur. Kanunda yapılacak bu değişiklikle, yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizin ülkemize geliş gidişlerinin kolaylaştırılması, Anavatanla olan kültürel ve geleneksel bağlarının güçlendirilmesi ve kendilerinden sonraki nesillere aktarılmasının kolaylaştırılması amaçlanmıştır” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir