Yolcunun 280 bin Euro’suna el konuldu

31 Eki. 2017
5018 Görüntülenme
para,euro

Gün geçmiyor ki havalimanlarında yanında fazla parayla yakalanan bir yolcu çıkmasın. Hemen hemen hepsi “Benim 10 bin Euro kuralından haberim yoktu” diyor. Detaylar haberde…

 Yurtdışından Avrupa Birliği ülkelerine uçan ve yanında 10 bin Euro’nun üzerinde bir miktar nakit para bulunan yolcular, bunu gümrüğe bildirmediklerinden para cezası alıyorlar. Son dönemlerde Türk yolcularda bu çok sık yaşandı. Hatta kurala göre sınır 9999 Euro. Bazı memurlar yanında tam 10 bin Euro olan yolculara bile zorluk çıkarabiliyorlar. Son olarak Düsseldorf Havalimanında iki yolcuyu durduran gümrük memurları, yaklaşık 300 bin Euro’larına el koydular.

Gümrükten verilen bilgiye göre Singapur’dan gelen yolculara yanlarında ne kadar para olduğu soruldu. Yolcular “Sadece cüzdanımızda para var ancak miktarını tam bilmiyoruz” dediler. Yapılan incelemede cüzdandan 32 bin Singapur doları (19 bin Euro) çıktı. Bagaj kontrolünde de yüksek miktarda paraya rastlandı. Değişik para birimlerinde bulunan miktarın 280 bin Euro olduğu açıklandı.

Yolcular “AB’ye girişte kişi başına en fazla 10 bin Euro sınırından haberimiz yoktu” diyerek kendilerini savundular. Yetkililer paranın kaynağının belli olmaması nedeniyle tamamına el koydular. Şimdi haklarında yasal işlem yapılacak.

 

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir