Yetkililer söz verdi: “Kuyruksuz Kapıkule’ye hazır olun”

16 Mar. 2019
5034 Görüntülenme
Kapıkule Gümrük Kapısı
© trakya.gtb.gov.tr

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan sınır kapısı Kapıkule’de yaşanan en büyük sorun uzun araç kuyruklarının oluşması. Son dönemde yetkililer sık sık bu kuyruk sorununa çözüm üretmek için bir araya geliyorlar.Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve beraberindeki heyet ile Bulgaristan Gümrük İdaresi Başkan Georgi Kostov ve heyeti Kapıkule’de bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının amacı Kapıkule ve Kapitan Andreevo Sınır Kapılarında yaşanan sorunlara çözüm önerileri bulmaktı.

Görüşmede Türk – Bulgar gümrükleri arasındaki tır geçiş işlemlerini hızlandırmak amacıyla yapılacak uygulamalar ile ortak çalışmalar ve işbirliği noktasında görüş alışverişinde bulunuldu. Yetkililer tarafından yapılan görüşme neticesinde kuyrukların Türkiye çıkış tarafından ve Bulgaristan’ın giriş bölümlerinde yer alan peronlardan kaynaklandığı tespit edildi.

Toplantı sonucunda kuyrukların azaltılması için bazı çözüm önerileri belirlendi. Buna göre Türk gümrüğü tarafının çıkış peronları arttırılacak. Bulgaristan girişindeki seyyar mobil dezenfeksiyon üniteleri ve pasaport kontrol noktaları arttırılacak. Hem Türkiye hem de Bulgar yetkilileri tarafından alınan kararlarla uzlaşma sağlandı. Yetkiler önümüzdeki dönemde kuyruksuz bir Kapıkule olacağını ifade ettiler.

(G.Ş)

Yorumlar
  • Inşallah diyelim bıktık orda saatlerce beklemek

    METIN CEBBA 17 Mart 2019 14:23 Cevapla
  • Buda çözüm değil adamlar keyfi bekletiyor adilik adamların kanında var 100 tanede peron koysaniz adamlar gene bekletir aç insan ne yapmazki önce gözü doymuş çalışanlar olması lazim peronlarda adamlar pislik yapmayı seviyor

    Dogan 19 Mart 2019 08:19 Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir