Yeşil sigorta kartı hangi ülkeler için gerekli?

14 May. 2018
1625 Görüntülenme
Yeşil sigorta
© www.turizmavrupa.com

Otomobiliyle yurtdışına seyahat edenlerin Yeşil Sigorta Kartı ile ilgili bu uyarımızı okumasını tavsiye ediyoruz.

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat edenlerin yanına alması gereken evrakların başında yeşil sigorta kartı geliyor. Aracın uluslararası sigorta güvencesi olan bu belgeyi unutanlar kaza meydana geldiğinde bazı ülkelerde sorun yaşıyorlar.

Peki bu belge her ülkede gerekli mi?

Hayır değil. Eğer Avrupa Birliği içerisinde seyahat ediyorsanız sigorta kartına ihtiyacınız yok. Ayrıca İsviçre, Norveç, Monaco, Liechtenstein, Andora ve İzlanda için de bu belge gerekmiyor. Otomobil sigorta şirketleri sadece İtalya’da zaman zaman sorunlar yaşandığını ve bu nedenle bu ülke için belgeyi yanında bulundurmanın faydalı olacağını belirtiyorlar.

Bu ülkelere gidenlere Yeşil Sigorta kartı gerekiyor

Sigorta kartı olmadan gidilmemesi gereken ülkeler ise şunlar: Balkan ülkeleri, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve tabiki Türkiye.

 Bir okuyucumuz sayfamıza şu soruyu yöneltmiş:

“Almanya’dan geliyorum. Sigortamdan Yeşil Kart istedim. Simdi gördüm ki Yeşil Kart da Türkiye’nin üstü çizilmiş. Yani Türkiye için geçerli değil. Ek sigorta yapmam denildi. Benim Almanya’da sigortam bunu yapmıyor. ADAC gittim onlarda diyor; Kapıkule Gümrükte yapa bilirsiniz. Bunu gümrükte yapa biliyor muyum? Yapabilirsem de her saat açık mı? Bende Alman Kimliği var. Onunla yapabilir miyim yoksa elime başka kartlarda mi lazım?”

CEVABI YARIN…

 

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir