Yeşil pasaport alacaklar dikkat! O şart kaldırıldı

6 Kas. 2018
1024 Görüntülenme
Yeşil pasaport
© www.pasaport.pol.tr

Türkiye’de umuma mahsus (Bordo), hususi (Yeşil), hizmet (Gri), diplomatik (Siyah) ve geçici pasaport olmak üzere toplam 5 çeşit pasaport türü bulunuyor. Her biri belli şartları taşıyan ve çeşitli başvuru aşamalarını tamamlayanlara veriliyor. Bu pasaportlar arasında yeşil (Hususi) pasaport, genel olarak bazı kamu görevlilerine (memurlar ve kamu görevlileri) ve eski bürokratlara verilen bir pasaport türü.

Türkiye’de yeşil pasaportlarla ilgili bazı düzenlemeler yapıldı. İhracatçıların hususi damgalı pasaport çıkarma şartları kolaylaştırıldı. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan 214 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar” da değişiklik yapıldı.

Yapılan son değişiklikle hususi damgalı pasaport verilmesi için her takvim yılında ihracat yapmak şartı kaldırıldı. İhracatçı artık son üç takvim yılında yapılan toplam ihracat tutarının ortalaması kanunda belirtilen oranda ise, firma yetkililerine hususi damgalı pasaport alabilecek.

(G.Ş)

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir