Uzun yolda enerji içeceği tüketenler: En fazla ne kadar içilmeli?

7 Oca. 2017
63185 Görüntülenme
enerji, Yunanistan, Silayolu
© www.turizmavrupa.com

Türkiye’ye arabayla seyahat edenlerin sık sık tükettiği enerji içecekleri bazı durumlarda sağlığınız için tehlikeli. Peki günde en fazla kaç kutu içilebilir?

Avrupa’dan Türkiye’ye uzun yolculuğa çıkanlar arasında artık moda haline gelen enerji içecekleri neredeyse su gibi tüketiliyor. Kimisi susuzluğunu gidermek için, kimisi uykusunu kaçırmak için, kimisi de artık bağımlı olduğu için bu tür içeceklerden vazgeçemiyor. Evet yanlış okumadınız, son yıllarda yapılan araştırmalar bu içeceklerin insanı bağımlı yapabileceğini gösterdi.

Enerji içeceği: Sağlığınız bozulabilir

İçeceklerdeki yüksek şeker oranı nedeniyle karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Hatta kalp ve tansiyon sorunu yaşayanlar için hayati tehlike söz konusu. Uzmanlar, fazla tüketildiğinde enerji içeceklerinin ölümlere bile yol açtığı uyarısında bulunuyorlar.

Sılayolu’nda geçtiğimiz yıllarda direksiyon başında sürekli bu içeceklerden içtiği için hastanelik olan vatandaşlarımız oldu. Direksiyon başında fenalaşan kişiler hem kendilerini, hem de trafikteki diğer yolcuları da tehlikeye atıyorlar.

Peki bu içeceklerin sağlık sorunlarına yol açmaması için günde en fazla ne kadar içilmesi tavsiye ediliyor. Uzmanlar, günde nornal büyüklükteki iki kutudan fazla içilmemesi gerektiğini vurguluyorlar.

Eğer çevrenizde hala bu tür içeceklere aşırı ilgi gösteren varsa, meydana gelebilecek sağlık sorunlarını daima göz önünde bulundurun ve yakınlarınızı hemen uyarın.

Yorumlar
 • Ben Hayati Tercube lerim le cuma aksam 19,00 da rotterdam dan yola ciktim pazar gunu saat 13.00 da kapikule 2 defa uyudum1.uyku molasi 6 saat 2. mola 7 saatedirne merkea girdim yyemek molasi oradan tuk tel sim karti falan daha sonra yola devam aracim 18 yasinda peugeot expres 1.9 dizelrampalarda 2 ci vitese kadar dustugum oldu ama kapikulede lux mersedes bmw leri tekrar gordum.ENERJI ICECEGI hic kullanmasim aksine yolda turk cayi ve melemen bile yaptim,enerjei icecegi ne guvenerek yola gideceksen!!!!!HEC Gitme yeterli dinlen iyi uyku gerisi yalan saygilarla iyiy yolculuklar

  Hayati Gungor 15 Haziran 2016 08:02 Cevapla
 • Hiç içmem benim uzun yolda içeceğim sutsuz kahve çay su.Zaten uzun yolda ne kadar fazla gıda sıvı tüketirken o kadar çok beklemek zorunda kalirsin

  Hasim aktas 26 Temmuz 2016 05:28 Cevapla
 • Filiz çayından başkasını içmem.gerisi hikaye.
  Vesselam.

  Ahmet 30 Eylül 2018 19:00 Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir