Türkiye’den gelen yolcular bu kuralı yanlış biliyor

30 Eki. 2018
2465 Görüntülenme
Altın,bilezik
© www.turizmavrupa.com

Türkiye’den getirilen altın takılarla ilgili sık sık uyarıda bulunuyoruz. Hem karayolu, hem de havayoluyla yolculuk yapanlar ne yazık ki kuralları yanlış bildikleri için yüzlerce Euro vergi ve ceza ödemek zorunda kalıyor. Avrupa Birliği ülkeleride uçakla seyahat eden bir yolcunun yanında değeri 430 Euro’yu aşan altın varsa bunu gümrüğe bildirmek zorunda. Bunu yapmayanlar ceza ödemek zorunda kalıyorlar. Halk arasında “Yolcunun kolunda taşıdığı 1 bileziğe izin veriliyor” diye yanlış bir bilgi de dolaşıyor. Bu hatalı bilgiye güvenerek yanınıza altın takı almayın. Önemli olan bileziğin sayısı değil, değeri. Yani eğer bileziğin değeri 430 Euro’yu geçiyorsa ve bunu bildirmemişseniz cezalı duruma düşüyorsunuz.

Almanya’nın Bremen kentine geçtiğimiz hafta bu hatayı yapan bir kadın yolcu da ceza ödemek zorunda kaldı. Türkiye’den gelen yolcunun kolunda 1 adet bilezik fark edildi. Yapılan incelemede bileziğin değerinin 2500 Euro olduğu anlaşıldı ve kadın 600 Euro ceza ödedi.

Bir başka kadın yolcu 3000 Euro’luk altın bilezikler nedeniyle 650 Euro ödemek zorunda kaldı. Başka bir yolu ise değeri 3700 Euro’yu bulan altın takılar için 800 Euro istendi.

(A)

Yorumlar
 • Peki bildirince ceza odenmiyormu

  Halime 31 Ekim 2018 16:33 Cevapla
  • İyi günler hayır ceza ödenmiyor. Elinizde fatura varsa vergisi de kesilmiyor

   Turizmavrupa 01 Kasım 2018 07:35 Cevapla
 • Slm Gülbengi Hanım. Önce değerli bilgileriniz için tüm vatandaşlar adına size teşekkür ederim Hanımefendi :Dünyada Türkler ve Hintliler gibi şatafatlı düğün eden başka bir Millet yoktur. Nasıl bir ortamda yaşdığmızı hepimiz biliyoruz. Nerdeyse gelin hamımlara kilolarca Altın takılmalı. Aşk’ı ilan.bunu anlamayan bir vatandaşımızın ben ben türklüğünden şüphe ediyorum.Böyle yapacağımıza iki taraf anlaşıp yeni evlenen çiftin ne buraya ne de ülkemize evini yapsak daha iyi olmazmı ? Böyle gümrüklerde vergi ödeyen hatta altınların tamamını bırakan yüzlerce vatandaş tanırım. Gelin hanım Katır gibi süslenip püslenecek bu olay karşısında bi de Türk olacak Müslüman olacak Ana olacak. O’na buna haraç dağıtacak. T.C nin hazinesinin başkalarına kira borcu mu var. Türk milleti 50 senedir E5 karayolunda yolculuk yapıyor. O yorgunluk o çaresizlikler o dışlamak o psikolojik işkence. Bakınız yılda ortalama 1 Milyon vatandaşımız yolculuk yapsa her ülkede en az en az diyorum her vatandaş 50 euro bırakıyor 5 Milyon euro eder 50 senede 50.000.000 Milyon Sırbistanın Bulgaristanın ekonomisinin esenliği Türklerden mi ? Soruluyor. Kim bizim için iyi bişey yapıyor. O’nu koltuğunda oturan Bakan değil vatandaş biliyor. Deselerki Avrupalı vatandaş :Ülkenin çıkarları doğrultusunda Modeli değeri ne olursa olsun her aile tatile geldiğinde kullanmak için her aile bir araba getirebilir. (Kişi başına demiyorum bakın)îzin sezonundada uçak biletlerinide normalin de tutsa vatandaş kara yolculuğu yapmaz.daha dün Insanlarıhayvan gibi kesen katillere Vefa borcumu var Türk milletinin işte yedikleri Turşu meydanda. Üzülerek söylüyorum kardeşim. Vatandaşım Dindaşım. Özür dilerim beni bağışlayın. Vatandaşlık kardeşliğin yarısıdır. Türk kadını hele yeni nesil kendine çeki düzen vermeli yeniden Türk Anası statüsüne kazanmalıdır. Kadın Bir milletin Bir kültürün olmazsa olmazı Temel taşıdır. Anamsa Anam. Bacımsa Bacım Evladımsada Evladım. Bu onların vazgeçilmez Kutsal görevlerini. Yarına ertelemek Felaketi beraberinde getirir. Daha nelerrrr nelerrrr yazılarımı okuduğunuz için Teşekkür ederim. Başarılar dilerim. Aziz vatandaşım

  Mustafa Ok 09 Ocak 2019 16:04 Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir