Türkiye’de parası olup bunu bildirmeyenler yandı!

13 May. 2017
41557 Görüntülenme
banka

“Otomatik Bilgi Transferi” anlaşmasına göre, yakında yurtdışında ikametgahı bulunan bir kişinin Türkiye’deki banka bilgileri istenebilecek. Bu şekilde haksız yere sosyal yardım alanlar tespit edilecek. Detaylar haberde….

Türkiye’de bankada parası olmasına rağmen yurtdışında yaşadığı ülkede devlet yardımı ile geçinenlerin oyunu yakında ortaya çıkacak. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üye ülkeleri 2016’da “Otomatik Bilgi Transferi” anlaşmasına onay verdiler. Bu anlaşmaya göre, gerektiğinde ülkeler arası bilgi transferi gerçekleşebilecek. Örneğin üye ülke Almanya’da yaşayan bir kişinin Türkiye’de bankada parası olup olmadığı bilgisi istenebilecek.

Hannoverli Avukat Dr. Mohamet Bulut anlaşma ile ilgili www.turizmavrupa.com'a bilgi verdi.

Hannoverli Avukat Dr. Mohamet Bulut anlaşma ile ilgili www.turizmavrupa.com’a bilgi verdi.

Konu hakkında www.turizmavrupa.com’a bilgi veren Hannoverli Avukat Dr. Mohamet Bulut ”Almanya’da vergi sistemi gayet düzenli ve disiplinli bir şekilde işlemektedir. Faiz gelirleri de vergi kalemlerinden biridir. Bu bağlamda Almanya’da ikametgahı olup da yurt dışındaki bankalarda  parası olanlar ve bu paradan faiz geliri elde edenlerden Almanya bilgi sahibi olacak.

01 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek AGİT’e bağlı ülkeler arasındaki “Otomatik Bilgi Transferi” anlaşması çerçevesinde, 2017‘deki bilgiler toplanmaktadır. Alman maliyesi, sosyal yardım alanların mutlaka Türkiye’deki mal varlıklarını soruşturacaktır ve Türkiye maliyesinden gerekli bilgileri temin edecektir. Bankada parası ve faiz geliri olduğu tespit edilen kişilerden cezai soruşturma kapsamında olanlar için geriye dönük 10 sene, normal durumda 5 sene olmak üzere işlem yapılabilecektir.”

Haber: Ekrem SAĞIR

BU ANLAŞMA HANGİ ÜLKELERİ KAPSIYOR? Detayları yarın bu sayfadan okuyabilirsiniz

 

 
YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com
Yorumlar
  • tamamda vatandaslar ne yapabilir bunlar bir degil iki degil milyonlarca insan ortalama 10-15 yildir issizlik yüzünden sosyal yardim almak zorunda birakildi bunun caresi ne onuda yazsa ya bu avukat bey

    hasan karagöz 10 Kasım 2017 11:38 Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir