Türkiye’de araç kiralayanlara büyük tuzak

16 Kas. 2018
2728 Görüntülenme
Araba

Tatil için Türkiye’ye uçakla seyahat eden bir çok kişi, araç kiralayarak gideceği yere daha rahat ulaşmak ve çevreyi gezmek istiyor. Ne yazık ki bazı kiralama şirketleri veya şahıslar senet imzalatma yöntemi ile tatilcileri tuzağa düşürüp mağdur ediyor. Son yıllarda büyük bir tehlike haline gelen bu durum nedeniyle evini, arsasını veya parasını kaptıranlar daha sonra yıllarca mahkemelerde hakkını aramak zorunda kaldı.

Bunun son örneği Antalya’da yaşandı. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre bir gurbetçiye araç kiralarken boş sözleşme imzalatıldı. Aracı kiralayan kişiler daha sonra boş olan kısma 80 bin Euro yazarak tatilciyi borçlandırdılar. Mağdur parayı ödeyemediği için ev ve arsasını satmak zorunda kaldı. Yıllar süren mahkeme sonunda 2 sanık 6’şar yıl hapis aldı, ancak iddiaya göre asıl sorumlu kişi hala serbest.

Bu olaydan yola çıkarak tatilde araç kiralamak isteyenleri tekrar uyarmak istiyoruz: Fiyatı daha uygun diye kesinlikle tanınmamış, köprü altı şirketlerden araç kiralamayın. Bir çok yerde şubesi olan, tanınmış şirketleri tercih edin. Sözleşmeyi imzalamadan önce maddelerini inceleyin. Hiçbir zaman boş bir sözleşme imzalamayın.

Ayrıca araç kiralarken dikkat edilmesi gereken konuları daha önce yayınladığımız haberden okuyabilirsiniz:

(A)

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir