“Türkiye sağlık turizminde dünyaya hizmet ediyor”

22 May. 2018
556 Görüntülenme
Sağlık toplantı
© www.aydin.gov.tr

Kuşadası’nda 8. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi’nin açılışı gerçekleştirildi. Türkiye Sağlık Turizmi Derneğinin organizasyonuyla düzenlenen kongreye, farklı üniversitelerden öğretim üyelerinin yanı sıra 50 ülkeden davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Enginer Birdal, kongrede sağlık turizminin sorunlarını konuşacaklarını, yurt dışından gelen misafirlere de Türkiye’de gelişen sağlık turizmini anlatıp ilerisi için ülkeler arasında neler yapılabileceğini görüşeceklerini söyledi.

Vali Yavuz Selim Köşger “17 ilçede 22 antik kentimiz var. Tarihin her döneminde medeniyetleri barındıran bölgemizde, belediye ve bakanlığa ait 550 tesisimiz, 50 bin yatak kapasitemiz var. Biz bunları 4-5 aylık deniz güneş döneminde kullanıyoruz. Oysa burası sağlık turizmi açısından da çok önemli bir merkez olmaya aday. Avrupa’nın, dünyanın önemli kültür merkezlerinden biri olabilir. Termal turizm daha aktif kullanılmalı. Kentimiz termal turizm noktasında yatırım yapılacak önemli bir sahaya sahip. Devletin temsilcileri olarak yatırım yapmak isteyen herkese destek vermeye hazırız.” dedi.

Özbekistan Sağlık Bakan Yardımcısı Ulugbek Egamberdiev ise toplantıya davet edildiği için çok mutlu olduğunu, Özbekistan ve Türkiye Cumhurbaşkanlarının yaptığı ikili görüşmelerin olumlu adımı olarak burada bulunduklarını ifade etti. Türkiye’nin sağlık turizminde çok geliştiğine dikkati çeken Egamberdiev, “Türkiye sağlık turizminde dünyaya hizmet ediyor. Bundan sonrasında da Özbekistan ve Türkiye arasında sağlık turizmindeki birçok çalışmayı ilerletmeye devam edeceğiz. Türkiye’deki kaliteli ve gelişmiş sağlık turizmini Özbekistan’da da yapmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Kongrenin açılışına Vali  Yavuz Selim Köşger, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Enginer Birdal, Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Aydın İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz ve Özbekistan Sağlık Bakan Yardımcısı Ulugbek Egamberdiev ile 50 ülkeden 400’e yakın davetli katılıyor.

Kaynak: www.aydin.gov.tr

Sağlık toplantı

Sağlık toplantı

Fotoğraflar: www.aydin.gov.tr

 

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir