Sırbistan: “Pasaportunuza el konabilir!”

12 May. 2016
73448 Görüntülenme
Sirbistan, Sılayolu
© www.turizmavrupa.com

Türkiye’ye karayolundan seyahat ederken geçilen Sırbistan’da trafik kuralı ihlalleri sürücülerin başına dert açıyor.

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat edenlerin “Yolun yarısı” diye andıkları ülke Sırbistan’daki trafik ceza uygulamaları can sıkıyor. Hız ihlalinden, hatalı sollamaya kadar değişik kategorilerde para cezaları kesilen sürücülerin en büyük sıkıntısı paranın yetkili makamlara ödenmesi. Konu ile llgili vatandaşlarımızı bilgilendiren Belgrad Türk Büyükelçiliği, Sırbistan trafik mevzuatına dikkat çekti.

Verilen bilgiye göre trafik polisi, olay yerinde 3000 veya 5000 Dinar (1 Euro: 122,3 Dinar) ceza kesebiliyor. Sürücü bu miktarın banka veya postaneye yatırması gerekiyor. Sürücü bu miktarın yarısını ödemesi durumunda paranın tamamını ödemiş sayılıyor.

Peki ya o gün banka veya postane kapalıysa veya bulunduğunuz yere uzaksa?

O zaman kesilen cezanın yarısını polise ödeyebiliyorsunuz. Eğer ceza olay yerinde ödenirse, polise ayrıca 45 Dinar posta ücreti de vermek gerekiyor.

Sırbistan yasaları bunu öngörüyor

Görüldüğü gibi sistem aslında basit ancak sürücüler açısından asıl sıkıntı, eğer para cezası ödenmezse başlıyor. Bu durumda olayın mahkemeye sevk edilmesi gerekiyor. Adli işlemler tamamlanana kadar da sürücünün pasaport/kimliğine el konulabiliyor.

Daha ağır suçlarda para cezası 120000 Dinara kadar çıkıyor. Bazı durumlarda hakim 60 gün hapis cezası bile verebiliyor.

Şunu da unutmamak gerekir: Trafik polisinin tahsil edebileceği en yüksek miktar 2500 Dinar. Ayrıca polis sadece Dinar alabiliyor, yani Euro ile ödeme mümkün değil. Sonuçta parayı bozdurmanız gerekiyor.

Sirbistan

Yorumlar
 • Allah böyle ülkede kimsenin başına dert vermesin Bulgaristan Sırbistan Macaristan dikkat edin allah a şükür Sırbistan artık kullanmıyorum bu ülkelerde de büyükelçi liklerimizin varlığı bile yok hiç işe yaramazlar aman dikkat edin yavaş gidin

  Adem 14 Mayıs 2016 08:35 Cevapla
 • Ben sırbistanda belgrad büyükelçiliginin kapısına kadar gittim ailemle beraber vizelerimiz çalınmıştı adamlar resmen bizi kovdular biz size ne yapabiliriz dediler.
  Çareyi Yaşadıgım ülke olan Avusturya konsolosluguna gitmekte buldum ve Avusturya konsoloslugundan kaldıgım yerin emniyetini aradım adamlar hemen çocuklarımı ne yaptıgımı sordular ve yarım saat içinde internetle evraklarımızı gönderdiler ve vizemizi aldık Avusturya ya gelebildik
  Tabiki ben bunları yaşarken ülkemin elçiligi adına hem utanıyordum hemde eziklik hissediyordum çünkü küçücük bir ülke vatandaşına sahip çıkmayan kocaman tc vatandaşına sahip çıkıyordu.

  Osman tecer 23 Mayıs 2016 01:02 Cevapla
 • biz gurbetcileri uyardiginiz icin sizler tskler ben sahsim adina cok guzel aydinlandim

  waterstraat 51 6541te nijmegen hollanda 02 Haziran 2016 21:39 Cevapla
  • Biz tesekkür ederiz

   Turizmavrupa 02 Haziran 2016 22:53 Cevapla
 • sizlerden ricamiz birde yol haritasini yaninlarsaniz cok menmun oluruz

  waterstraat 51 6541te nijmegen hollanda 02 Haziran 2016 21:41 Cevapla
 • En pislik yol ülkesi diyebileceğim rusvetci ülke bu rusvetcileri Avrupa birliğine alıyorlar bizim ülkemize halen uydurma kanunlar çıkartıyorlar

  Erman 22 Haziran 2016 08:32 Cevapla
 • Güzel kardeşim o ülkeleri eleştirirken birazda kendimizi eleştirelim bizde hic mi suc yok hepimiz izin yoluna cıktıkmı birer trafik canavarı oluyoruz hak ve kural tanimiyoruz yolları yarış pisti sanan kural tanımaz magandalar ceza yedimi başlıyorlar bagırmaya beter olun ben 80 beri gider gelirim hic bir sorunla karşılaşmadım

  Sedat 09 Ocak 2017 19:46 Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir