Sılayolu: Soyguncular bu hatayı yapmanızı bekliyor

2 Oca. 2017
43644 Görüntülenme
Sılayolu
© www.turizmavrupa.com

Avrupa’dan Türkiye’ye seyahat edenler genellikle kendi ihmalleri nedeniyle soyguncuların kurbanı oluyor. Sılayolu sürücülerinin yaptığı bir hata var ki, affedilir gibi değil!

Bu yıl yine yüzbinlerce vatandaşımız memleketine doğru yola koyulacak. Yollar eskisi gibi tehlikeli değil ancak buna rağmen bir çok sürücü hala soyguncuların oyununa geliyor. Kendi yaptığımız hatalar nedeniyle hırsızlara adeta davetiye çıkarıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan olaylara baktığımızda “Kendi düşen ağlamaz” sözünü hatırlatan örneklere rastlıyoruz.

Vatandaşlarımızın yaptığı en büyük hata, tüm değerli eşyalarını bir yerde tutması oluyor. Çok sık yaşandığı için bir örnek verelim:

Yolcu pasaport/kimlik, nakit para, kredi kartı, altın takı, cep telefonu, aracın evrakları, evinin anahtarı, kamera gibi bütün değerli eşyalarını bir el çantasına koyuyor. “Aman kaybolmasınlar” diye hepsini biryerde tutmanın daha avantajlı olduğunu düşünüyor. Daha sonra bir yerde ailecek mola veriliyor. Araç park ediliyor ve içindekiler dinlenme tesisine giriyor. Değerli eşyaların içinde bulunduğu çanta tabiki araçta bırakılıyor. “İki dakika dinlenip geleceğiz bir şey olmaz” diye düşünen aile yapabileceği en büyük hatayı yapmış oluyor. Yolcuların bu hatayı çok sık yaptığını bilen hırsızlar ise hemen harekete geçerek genellikle aracın camını kırarak çantayı alıp ortadan kayboluyorlar.

Yukarıdaki örneği abartılı bulanlar olabilir. “O kadar da değil” diyenler de olabilir. Ancak emin olun bu olay her yıl defalarca yaşanıyor. Bütün eşyalarının bulunduğu çantayı camın önüne bırakıp davetiye çıkaran vatandaşlarımız bile var. Soygun sonrası yaşananlar ise çok vahim. Hem parası hem de evrakları çalınan aile binbir zorlukla yeniden pasaport / kimlik çıkarmak zorunda kalıyor. Bazen bu işlem için günlerce beklemek zorunda kalan bile oluyor.

Sılayolu uyarısı

Bu tür olayların yaşanmaması için tedbir almak sizin elinizde. Soygunculara fırsat vermemek için şu noktalara dikkat etmek gerekiyor:

– Issız yerlerde mola vermeyin

– Diğer gurbetçilerin mola verdiği dinlenme tesisi /Benzin istasyonlarında durmayı tercih edin

– Aracınızı daima görebileceğiniz yere park edin

– Eğer araçtan uzaklaşacaksanız kapıların kilitli olduğundan emin olun

– Araçta hiçbir değerli eşya bırakmayın

– Bütün değerli eşyalarınızı bir yerde tutmayın, farklı yerlere paylaştırın

– Tanımadığınız kişiler sizden yardım isterse dikkatli olun

– Yol kenarında “Aracı bozulmuş” kişiler sizi durdurmaya çalışabilir. Söylenen herşeye hemen inanmayın

– Mümkünse yanınızda fazla para taşımayın. Parayı gideceğiniz ülkede bankadan çekin

– Bu tür konularda sadece sizin bilgi sahibi olmanız yetmiyor. Ailenizin diğer fertlerin de aydınlatın, tehlikelere karşı uyarın

– Yola ilk kez çıkacak akraba veya dostlarınıza bu tür konuları anlatın

Yorumlar
  • Uyarılarınız için teşekkürler

    Zehra 09 Temmuz 2016 00:21 Cevapla
  • Teşekkür ediyorum sağolun

    Senol 20 Şubat 2018 01:19 Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir