Saros Körfezi’ne batırılacak uçak İbrice Limanı’na getirildi

16 Mar. 2019
522 Görüntülenme
Saros Körfezi,uçak
© www.kesan.bel.tr

Edirne Saros Turizm Altyapı Birliği tarafından Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında hibe desteği ile gerçekleştirilecek ve dünyanın en büyük Uçak Batığı Projesi olacak “Hayal Ettik Gerçek Oldu, Deniz Kızı Saros Körfezi’ne Kondu” adlı projede kullanılacak Airbus 330 Uçağı 10 Mart 2019 Pazar günü 04;00 Antalya Havalimanı’ndan yüklenerek yola çıkan 6 tır, 12 Mart 2019 Salı günü sabah saatlerinde İbrice Limanı’na getirildi.

Gelen uçak parçalarını taşıyan tırların İbrice Limanı’na indirilmesi ile ilgili çalışmaya ESTAB Başkanı ve Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, TANAP-SEIP İzleme Uzmanı Mutlu Erdem, TANAP Sosyal Yatırım Uzmanı Mehtap Tanrıverdi, ESTAB Müdürü Murat Kabcuk katıldılar.

Burada konuşan Mutlu Erdem, uçağın 10 Mart 2019 Pazar günü Antalya’dan yola çıktığını belirterek “12 Mart 2019 Salı günü gecesi İbrice Limanı’na ulaştı. Uçağın markası Airbus 330. 480 kişilik bu dev uçak Yapay Resif Projesi kapsamında Saros Körfezi’nde batırılacak. Uçağımız burada 100 gün içerisinde montajlanacak. Daha sonra İbrice Limanı açıklarında batırılacaktır. Bu proje Yapay Resif Projesi’ne, dalgıç turizmine katkı vermek ve kaçak balıkçılığa engel olmak amaçlıdır.

(B.A)

Kaynak:www.kesan.bel.tr

 

Saros Körfezi,Uçak

Saros Körfezi,Uçak

Fotoğraflar: www.kesan.bel.tr

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir