Kira ödeyenler zor durumda: Ay sonuna para kalmıyor

15 Kas. 2018
459 Görüntülenme
Fatura,para,ev

Büyük şehirlerdeki konut fiyatlarının ve kiraların giderek artması bir çok kişiyi borç batağına itiyor. Almanya’da yapılan son incelemelere göre her 10 kişiden biri borçlanmış durumda. Creditreform adlı kuruluş tarafından açıklanan araştırma sonucuna göre yüksek kira ödemek zorunda kalan ailelerin ay sonuna yetecek kadar parası kalmıyor. Ortaya çıkan ek giderler ise aile bütçesini sarsıyor ve insanlar borçlanmak zorunda kalıyorlar.  Açıklanan son sayılara göre Almanya’da borcu olan kişi sayısı 19 bin artarak 6,9 milyona yükseldi. Toplam borç miktarı 208 milyar Euro’yu buluyor. Uzmanlara göre halk arasında borcu olanların artmasının en nemli nedeni son yıllarda giderek artan kiralar. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar eskiye göre daha fazla kira ödemek zorunda kalıyorlar.

Borçlanan kişilerin yaşlarına bakıldığında bu oranın 60 yaş üstü olanlarda oldukça yüksek olduğu görülüyor. Son bir yıl içinde borçlu sınıfına girenler arasında kadınların oranının hızlı bir artış göstermesi dikkat çekti.

Ülke geneline bakıldığında en sıkıntılı eyaletin Bremen olduğu anlaşılıyor. Burada her yedi kişiden birinin faturalarını ödeyemez halde olduğu görülüyor. Bremen’i Saksonya Anhalt ile Berlin takip ediyor.

Buna karşılık borçlanma oranının en düşük olduğu eyalet Bavyera ve Baden-Württemberg.

(A)

 

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir