Gurbetçiler yabancı turistten daha fazla harcıyor

31 Eki. 2017
2949 Görüntülenme
Antalya

TESK Genel Başkanı Türkiye’deki otellerde uygulanan herşey dahil sistemin bölge esnafına zarar verdiğini belirtirken, gurbetçilerin önemine dikkat çekti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,  turizmin gelişmesi için her şey dahil sistemden vazgeçilerek turistlere doğal güzelliklerimizi gezme fırsatı tanınması gerektiğini belirtti. Palandöken, “Ülkemizin turizmde 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefi var. Buna ulaşmak için öncelikle her şey dahil sistemden vazgeçilmeli. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeğini kaçırmamak için otelden dışarı çıkmayan turistler, yalnızca havalimanı ve otel arasında seyahat ediyor ve gittikleri şehrin tarihi ve kültürel güzelliklerini tanımadan, yöresel lezzetlerini tatmadan ülkesine dönüyor. Bu yüzden bölge esnafı da turizmden hiçbir kazanç sağlayamıyor dedi.

Turizmde yeni konseptler belirlenmesi gerektiğini belirten Palandöken, sözlerine şöyle devam etti: ‘Yurt dışı turizm gelirlerinin yüzde 81’i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 18’i ise yurt dışında ikamet eden vatandaşlardan elde ediliyor. Yabancı turistlerin ortalama harcaması 570 dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ise 845 dolar. Bu ortalamanın artması içinse turistlerin otele bağlı kalmamaları gerekiyor. Turistler, gittikleri şehirlerin tarihi ve coğrafi özelliklerini tanımalı ve Türk insanının misafirperverliğini hissetmeli. Sektördeki canlılığı artıracak en önemli unsur, turistin memnuniyetidir. Ülkesine memnun dönen turist, gezip gördüğü yerleri başkalarına anlatacak ve ülkenin tanıtımına katkıda bulunacaktır. Bizim de ülkemizi turistlere daha iyi tanıtmak için havaalanlarında ve ulaşım araçlarında tanıtım broşürü bulundurmayı zorunlu hale getirmemiz gerek. Turistler, adım attıkları her yerde bulunduğu yörenin tarihi ve turistik yerlerinin tanıtıldığı broşürleri görmeli.’

Kaynak: www.tesk.org.tr

 

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir