Geç uyanan kadınlar dikkat! Kanser riski artıyor

7 Kas. 2018
253 Görüntülenme
uyumak

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarının başında yer alan kanser giderek yaygınlaşıyor. Kesin bir tedavisi bulunmayan birçok kanser türü hakkında araştırmalar devam ediyor.   İngiltere’de yapılan bir araştırmada uyku alışkanlıkları ile kanser arasında önemli bir bağlantı tespit edildi. NTV’de yer alan habere göre Bristol Üniversitesi araştırmacıları, erken kalkmanın kadınların kanser riskini yarı yarıya azalttığını açıkladı.

İngiltere çapında yapılan araştırmada erken yatan ve sabah erken kalkan kadınlarda meme kanseri riskinin yüzde 40 ila 48 oranında azaldığı ortaya çıktı. 400 bin kadının katıldığı araştırmaya göre fazla uyumak da riski arttırıyor.  İdeal uyku süresi olan 7-8 saatin üzerindeki her saatin meme kanserine yakalanma riskini yüzde 20 oranında arttırdığı belirtiliyor.

Araştırmacılar insanların genetik yapılarına göre belirli bir uyku düzenine ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Ancak insanların sadece yüzde 3’ünün genlerinin belirttiği saatlerde uyuduğunu söyleyen araştırmacılar, biyolojik saat ile uyku alışkanlıkları arasındaki uyumsuzluğun hastalıklara yol açtığını söylüyor. İngiliz bilim insanları karanlık ortamlarda ve gece vardiyasında çalışan insanlarda da kanser riskinin arttığını belirtiyor.

(G.Ş)

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir