Gebze-Halkalı Banliyo Tren hattı açıldı

13 Mar. 2019
289 Görüntülenme
Gebze -Halkalı Banliyo hattı
© ibb.istanbul

İstanbul ulaşımında önemli bir rol oynayacak Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hatları’nın açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle yapıldı. Erdoğan törendeki konuşmasına, “İstanbul’un bir ucundan, Marmaray’la boğazın altından geçip diğer ucuna kadar giden banliyö tren hattının, ülkemize, şehrimize ve ilçelerimize hayırlı olmasını diliyorum” diyerek başladı.

Erdoğan, Gebze-Halkalı banliyö tren hattının İstanbul trafiğinde çok önemli bir rahatlamaya yol açacağının altını çizerek, “Gebze-Halkalı banliyö tren hattı, eskiden 185 dakikada kat edilebilen mesafeyi 115 dakikaya indirerek İstanbullulara net 1 saat 10 dakika kazandıracak. İstanbul’un en işlek ve dolayısıyla trafik yoğunluğu en çok olan bu hat; saatte tek yönde 75 bin, günde ise 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak. Bir başka ifadeyle normalde ancak 100 bin araçla taşınabilecek yolcuyu bu banliyö tren hattımız tek başına gidecekleri yerlere ulaştıracak. İstanbul’un tam 10 ilçesi, bu hattı doğrudan kullanma imkânına sahip olacaktır. Toplamda Marmaray’la birlikte 43 istasyondan oluşan bu hat, diğer metro, tramvay ve deniz hatlarımıza olan entegrasyonuyla da İstanbul trafiğinde çok önemli bir rahatlamaya yol açacaktır.” sözlerine yer verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hatları’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Bugün açılışını yaptığımız bu banliyö hattımız Gebzeden Halkalı’ya baştan sona İstanbul’u kat ediyor. Yaklaşık günlük 1.5 milyon yolcu kapasitesi olacak. Bugün açılan 63 kilometreyle birlikte 233 kilometrelik bir raylı sistemimiz oldu. Ayrıca 284 kilometrelik metro inşaatımız da devam ediyor” dedi.

Kaynak:ibb.istanbul

(G.Ş)

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir