Frig Vadisi’nde balon uçuşları başlıyor

8 Kas. 2018
232 Görüntülenme
Balon
© www.tuyed.org.tr

Tarihi Frig Vadisi’nin Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesindeki bölümünde tespit edilen dört güzergahta 2019 yılından itibaren sıcak hava balonu uçuşlarının gerçekleştirilmesi planlanıyor. Planın hayata geçmesiyle, bölgeye ilave 100 bin turistin geleceği tahmin ediliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SGHM) Frig Vadisi’nin Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir’deki uzantıları için hazırlanan sıcak hava balonu ön inceleme raporu tamamlandı. Vadinin alternatif turizm potansiyelinin değerlendirilmesi adına başlatılan çalışmalarda, üç yılda bölgenin tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra, meteorolojik verileri, jeolojik yapısı, balon uçuşunun yapılacağı kalkış ve iniş alanları ile olası risk faktörlerinin analizi yapıldı.

Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir arasında yer alan Frigya Vadisi’nde, 3 bin yıllık bir medeniyetin izlerinin bulunduğu Vadide, çeşitli anıt yapılar, kaya yerleşimleri ve mezar odalarının bulunduğunu belirten İhsaniye Kaymakamı Alper Taş, şöyle konuştu: “Frigya çok kadim bir medeniyet. Anadolu’nun tarihinde etkin olarak varlık göstermiş bir topluluk. Bu özelliğiyle turizm açısından önemli bir merkez, dünyada başka bir örneği yok.”

(B.A)

Kaynak: www.tuyed.org.tr

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir