“Dövizle askerlik bedelinin 5 bin Euro olmasına tepki yağıyor”

12 Mar. 2019
4866 Görüntülenme
Askerlik

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları, dövizle askerlik bedelinin 2 bin Euro’ya düşmesiyle büyük bir sevinç yaşamıştı. Sonuçta Avrupa artık eski Avrupa değil. İşsizlik ve geçim sıkıntısı hakim. Yani insanlar binlerce Euro’luk bir bedeli ödemekte zorlanıyordu. Yapılan indirim bu sorunu ortadan kaldırmıştı.

Fakat önceki gün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yeni bedelli ve dövizli askerlik ücretlerini açıklamasıyla işler yine değişti. Dövizle askerlik bedelinin 5 bin 113 Euro’ya çıkması yurtdışında yaşayanların tepkisine neden oldu. AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu konuyla ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını belirtirken şu bilgileri verdi:

“Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız açıklamanın ardından tepkilerini telefon, e-mail veya sosyal medya aracılığıyla dile getirmektedirler.

Öngörülen yeni sistemde Türkiye’deki yükümlülere ya askerlik hizmetini yapma ya da bedelli askerlik imkanından faydalanma alternatifleri sunulmaktadır. Ancak yurtdışında yerleşik bir yükümlü için -içinde bulunduğu şartlar nedeniyle- sadece dövizle askerlik imkanı söz konusudur. Öte yandan yurtdışındaki insanlarımızın sosyol ekonomik şartlarını dikkate aldığımızda ödenecek meblağın artırılması, karşılanamayacak bir yük oluşturabilecektir. Bu da bazı vatandaşlarımızın uzun süre Türkiye’ye gelememesine neden olabilecektir. Ayrıca yurtdışındaki gençlerimiz açısından baktığımızda zaten doğdukları ve yaşadıkları ülkenin vatandaşı olmaları sebebiyle Türk vatandaşlığından çıkma durumları yaşanabilecektir. Bu hususlarla birlikte, dövizle askerlik meselesinin, diaspora politikalarımızın bir gereği olarak, ülkemizle olan bağın muhafaza edilerek daha da güçlendirilmesi için kolaylaştırıcı yöntemle ele alınması faydalı olacaktır.”

(A)

 

 

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir