Çevreyi kirletenlere kötü haber

31 Eki. 2017
484 Görüntülenme
Deniz,gemi
© www.turizmavrupa.com

Türkiye’de kurulan yeni bir sistemle atıklarını denizlere ve sahillere bırakan gemiler ve akarsuları kirleten fabrikalar hızlı bir şekilde tespit edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı faaliyet gösteren Çevre Referans Laboratuvarında faaliyete geçen  ‘Atık Tanımlama ve Teşhis Laboratuvarı’, çevreye duyarsız işletmeleri tespit etmek üzere hayata geçirildi. Atık Tanımlama Sistemi ile çevreye bırakılan atıkta bulunan madde ya da maddelerin, internet üzerinden uluslararası 540 değişik bilgi bankasında yer alan 1 milyonu aşkın tanımlanmış madde ile karşılaştırılacak. Yani kimyevi maddenin kullanıldığı alanlar tespit edilip daha önce numune alınan ve şüpheli durumundaki işletme ile atığın içerdiği madde arasında eşleme yapılacak. Bu sistem, güvenilir yazılım altyapısı ile yanlış sonuç verme olasılığını sıfıra indiriyor.

Bu sistem sayesinde zehirli atıkların türünün hızla belirlenebilmesi, gerekli tedbirlerin daha çabuk alınmasına ve halk sağlığını tehdit eden etkenlerin kısa sürede ortadan kaldırılmasına olanak sağlayacak.

Atık Tanımlama ve Numune Analiz sistemleriyle atıklarını denizlere ve sahillere bırakan gemiler ve akarsuları kirleten fabrikalar hızlı bir şekilde tespit edilecek. Çevreye zarar veren gemilere ve fabrikalara gerekli uyarılar yapılacak, yaptırım uygulanacak.

Kaynak: www.csb.gov.tr

Çevre sistem

Çevre sistem

Fotoğraflar: www.csb.gov.tr

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir