Bu pazarda yörede yetişmeyenleri satmak yasak

5 Ara. 2018
278 Görüntülenme
Pazar

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde, üreticilerin sadece bahçelerinde, tarlalarında yetiştirdikleri meyve ve sebzeleri tüketiciye sunduğu köylü pazarlarında, muz, portakal, limon gibi bölgede yetişmeyen ürünler bulunmuyor. Onlarca üreticinin Bursa’nın farklı ilçelerinde ürettikleri ürünleri getirdikleri köylü pazarlarında, yazın serbest olan salatalık ve domates gibi mevsim sebzelerinin satışına kış aylarında üretimi bölgede yapılamadığından izin verilmiyor.

Vatandaşlara destek olmak amacıyla üretici pazarları kurduklarını anlatan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey,, şunları kaydetti: “Kırsala verdiğimiz değer ve buradakilerin ürettiklerinin karşılığını alabilmesi adına bu pazarları oluşturduk.

Üretici pazarlarında satış yapabilmek için birkaç şartımız var. En önemli şartımız, burada kendi ürettiklerinin satışının yapılması. Bu köylü pazarlarında asla muz, portakal, mandalina ve limon gibi buralarda ekilip biçilmeyen, üretilmeyen hiçbir ürünü görmek istemiyoruz. ‘Tarlanda, köyünde ne ekiliyorsa onu al ve getir, buralarda pazarla’ diyoruz çünkü bunun tüketiciye karşı garantisi biziz. Onun için bu konuya hassasiyetle yaklaşıyoruz ve bu konuda da tavizimiz yok.”

Bozbey, üretici pazarlarından belediye olarak herhangi bir ücret almadıklarına dikkati çekerek, “Bu, bizim kırsal alandaki hemşehrilerimize katkımızdır. Onların gelir elde edip aile bütçesine katkı sağlamalarını istiyoruz.” dedi.

(B.A)

Kaynak:www.tarimtv.gov.tr

Pazar

Fotoğraflar: www.tarimtv.gov.tr

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir