Bodrum Deniz Müzesi deniz kabuklarında dünyada birinci

16 Mar. 2019
451 Görüntülenme
Bodrum Deniz Müzesi
© www.bodrumdenizmuzesi.org

Deniz Müzesi ilk kez 2010 yılı ekim ayında Bodrum Yat Festivali kapsamında Bodrum kalesi önünde kurulan 144 m² çadır içinde Bodrum’un değerlerini özetle anlatan 18 adet “Bodrum tipi” tekne modelinin sunulduğu bir sergileme ile başladı. Ardından Bodrum Ticaret Odası’nın proje liderliği ve Bodrum Belediyesi’nin önemli katkılarıyla Bodrum merkezinde bulunan eski bedesten binasının tahsis edilmesiyle 15 Ekim 2011 tarihinde halkın hizmetine açıldı.

Bodrum’da bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatında önemli bir yere sahip olan değerleri “Bodrum tipi” teknelerin orijinallerine sadık modellerinin Bodrumlu büyük usta Ali Kemal Denizaslanı tarafından yapılmasıyla başlayan projede şu anda 48 adet model tekne sergileniyor.

Müzenin üst katında ayrılan özel bölümde, 23 Aralık 2011 tarihi itibariyle ziyarete açılan, Hasan Güleşçi’nin yaklaşık 40 yıllık bir zaman diliminde dünyanın çeşitli bölgelerinden toplanarak oluşturduğu çok değerli ve zengin (168 aileye ait 6.000’e yakın deniz kabuğu ve deniz kabuğu fosilleri) “Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu” sunuluyor. 460 milyon yıllık fosilleri de içinde barındıran bu eşsiz koleksiyon zenginliği ile dünyada lider durumda.

(B.A)

Kaynak:www.bodrum.bel.tr

Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Deniz Müzesi

Fotoğraflar: www.bodrumdenizmuzesi.org

Bodrum Deniz Müzesi

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir