Avusturya çifte vatandaşlıkları iptal etmeye başladı

14 May. 2018
8652 Görüntülenme
Avusturya

Avusturya Eyalet İdari Mahkemesi hem Avusturya, hem de T.C. vatandaşı olanların Avusturya vatandaşlıklarının iptalini onayladı, mahkemenin kararına yapılan itiraz reddedildi.

Avusturya Eyalet İdari Mahkemesi, çifte vatandaş olduklarını belirledikleri T.C. vatandaşlarının, Avusturya vatandaşlığından çıkarılması kararını onayladı.  Hürriyet Gazetesi’nde yer verilen habere göre:

Süreç nasıl gelişti?

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de yapılan referandum sebebiyle Avusturya’da oy kullanan hem Türk hem de Avusturya vatandaşı olanların listesi Avusturya’nın resmi makamlarınca alındı. Listede kimlerin çifte vatandaş olduğu araştırıldı. Yukarı Avusturya Meclisi üyesi FPÖ’lü Elmar Podgorschek; „incelenen seçmen listesinde 4 bin civarında ‘şüpheli çifte vatandaş’’ saptandığını açıkladı.

Mahkeme itirazlarını reddetti

Listedeki 50 çifte vatandaş için soruşturma başlatıldı. Hem Avusturya hem de T.C. vatandaşı olan 6 kişinin Avusturya vatandaşlığı iptal edildi. Yukarı Avusturya Eyalet İdari Mahkemesi’ne vatandaşlıkları iptal edilen 2 T.C. vatandaşı itiraz etti. İtirazlarına mahkemece olumsuz yanıt verilerek Avusturya vatandaşlıklarının iptali kararı onaylandı.

Emsal karar teşkil eder mi?

Mahkemenin bu kararı ile diğer hem Türk hem de Avusturya vatandaşı olanların Avusturya vatandaşlıklarının iptalinin de önü açılmış oluyor.  Avusturya yasaları T.C. vatandaşlıklarının ülkelerinde çifte vatandaş olmalarına izin vermiyor.  Resmi makamların incelemeleri halen devam ediyor, önümüzdeki dönemde ülkenin bu konuda ne yapacağı merak konusu.

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir