Arızalı OGS ve HGS mağduru olmayın

11 Eki. 2017
753 Görüntülenme
OGS-HGS
© Barbaros Alayoğlu

Gişe geçişlerinde arızalı cihaz nedeniyle ödeme yapamayan araç sahiplerinin ceza ödememek için süreye uyması şart. Detaylar haberde…

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Mehmet Arslan yaptığı açıklamada, “Bakiye yetersizliğinden, araçtaki OGS cihazının arızalı olmasından veya HGS etiketinin uygun yere yapışmamasından ya da yıpranmasından kaynaklı bazı sıkıntılar olabiliyor. Kaçak geçişten veya yetersiz bakiye ile geçişlerde 15 gün içinde yapılan ödemelerin cezaya tabii olmayıp, ancak bu süreyi geçen durumlarda 10 kata kadar ceza uygulanmaktadır” dedi.

Ceza uygulamasının caydırıcı olması amacıyla yapıldığını vurgulayan Arslan, şunları kaydetti:

“OGS cihazı arızalı olan bir kişi, mahkemeye gitmiş. Mahkeme de kişiye has, ‘OGS cihazı arızalıydı, dolayısıyla buna süre ve yer verin ki bu gitsin ödesin’ şeklinde karar vermiş. Zaten süre var, her yerden ödeyebiliyor. Bu kişiye has verilmiş karardır, verilen karar ’10 kat ceza kesemezsiniz’ değil, ‘OGS cihazı arızalı, buna yer gösterilsin ve ödemesini oraya yapsın’ şeklindedir. Hukukçularla da görüştük, başkalarına emsal olacak bir karar değil. Vatandaşlarımız boşuna gidip hem kendileri avukat masrafı vermesinler, hem de günün sonunda bizim masrafları da yüklenmek zorunda kalmasınlar. Çünkü bu örneklerle çok karşılaşıyoruz. Yanlış algıyla bize karşı mahkemede dava açılıyor. Kamulaştırmalarda da bunu yaşıyoruz, günün sonunda dava sonuçlandığında da bizim masrafları da ödemek zorunda kalıyorlar. İnsanlar mağdur olsun istemiyoruz.”

Araç geçişlerinde okuma olmadığı durumlarda, sürücülere etiketin kontrol edilmesi gerektiğine ilişkin SMS gönderildiğini anlatan Arslan, bu durumdaki etiketlerin PTT şubelerinden ücretsiz yenilendiğini söyledi. Arslan, ayrıca HGS etiketlerinin, OGS’de olduğu gibi kredi kartı hesaplarıyla ilişkilendirilebildiğini ifade ederek, bakiyenin yetersiz olması durumunda geçiş ücretinin bu şekilde tahsil edilebileceğini bildirdi.

Kaynak: www.ubak.gov.tr

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir