Aracına kamera takanlar: Bu bilgileri not edin

16 May. 2018
3734 Görüntülenme
Sılayolu,araç
© www.turizmavrupa.com

Aracına “Dashcam” adı verilen minik kamera takan sürücüler kaza anında elde ettikleri görüntüleri mahkemede delil olarak kullanabiliyorlar. Bu Almanya’da yaşanan bir olay sonrası Alman Yargıtayı tarafından onaylandı.

Bir çok vatandaşımız araçlarına taktıkları kameralarla Avrupa’dan Türkiye’ye yaptıkları bütün yolculuğu kayıt altına alıyor. Ancak her ülke bu kameraların kullanımına izin vermiyor. Alman Otomobil Kulübü ADAC’nin bildirdiğine göre Belçika, Lüksemburg, Avusturya ve Portekiz’de kullanımları yasak. Hatta para cezası bile var. Almanya’da genel bir yasak yok ancak insanların kişisel haklarının gizliliği nedeniyle sürekli bir görüntü kaydına izin verilmiyor.

Almanya’da Federal Yargıtay, Saksonya Anhalt Eyaleti’ndeki bir kazada kaydedilen görüntüleri delil olarak kabul etti. Sürücü araç kamerasıyla kaydedilen görüntüleri daha önce polise ve alt mahkemeye sunmuş ancak bunlar kabul edilmemişti. Üst mahkeme olan yargıtay bunun tam tersine bir karar aldı. Sürücü görüntülerin yardımı ile kazada haklı bulundu.

Şimdi Almanya’da da Dashcam kullanılmasının serbest olması isteniyor. Ancak yetkililer, sürekli bir görüntü kaydının gelecekte de mümkün olmadığını, sadece kısa süreli kayıtlara izin verilebileceği görüşündeler. Bu da daha önce kaydettiğinin üzerine kayıt yapan ve böylelikle sadece son bir kaç dakikayı hafızasında bırakan kameralar ile mümkün olabilir.

SILAYOLU’nda gizli çekim yapanlara uyarı: Haberi buradan okuyabilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir