Aracı kimin kullandığı belli değilse cezayı kim ödüyor?

22 May. 2018
1596 Görüntülenme
Auto

Üzerinize kayıtlı aracın trafik ihlali nedeniyle radara yakalanması durumunda, fotoğraftaki kişinin tespiti mümkün değilse, özel bir durum ortaya çıkıyor. 

Hızlı gitme veya kırmızıda geçme gibi durumlarda radara yakalanan araçların sahiplerine belirli bir süre sonra belediyeden ceza yazısı gelir. Radar cihazı tarafından çekilen olay yerinden bir delil fotoğrafı da genellikle beraberinde olur. Ancak şoför koltuğunda siz oturmuyorsanız ya da fotoğraftaki şahıs kesin olarak tespit edilemiyorsa ne olacak? Sadece plakadan dolayı yine de ceza alır mısınız?

Uzmanların cevabı bu konuda net: “Hayır”.

Araç sahibi sürücü koltuğunda oturmuyorsa ve o sırada aracı kimin kullandığı fotoğraftan belirlenemiyorsa, bir çok ülkede olduğu gibi Almanya’da da para, puan ve ehliyet verme gibi cezalar uygulanamıyor. Bu durumda araç sahibi itiraz ederek cezadan kurtulabiliyor.

Ancak bunun üzerine sizden bir seyir, yol defteri (Fahrtenbuch) tutmanız istenecektir. Bu defterde daha sonraki sürüşlerde aracı kullanan kişinin adı, tarih, yolculuğun başlangıç ve bitiş saatleri ve güzergâh yazılmak zorunda. Araç bir kez daha trafik suçuna karışırsa şoförün kimliğini bu bilgilerden tespit etmek mümkün oluyor.

Peki radar fotoğrafındaki kişi tespit edilemiyorsa, ancak aracı kullanan anne, baba, kardeş gibi bir akrabanızsa ihbarda bulunmak zorunda mısınız? Bu durumda da cevap hayır. Susma hakkınızı kullanabiliyorsunuz. Susma hakkınızı kullanıp bilgi vermemenize rağmen sürücü tespit edilirse de ceza almıyorsunuz.

Yetkili kurumun bu gibi durumlarda üç aylık bir süre içerisinde trafik ihlalini kimin yaptığını ortaya çıkarması gerekiyor. Üç ay sonunda eğer büyük hasarlı can ve mal kaybına sebep olmamış basit trafik suçunda soruşturma zaman aşımına uğruyor. Fakat yol seyir defteri tutuluyorsa bu süre bir yıla kadar çıkabiliyor.

Hazırlayan: Bülent Veznikli

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir