3 katlı “Büyük İstanbul Tüneli“ geliyor

15 Ara. 2017
1630 Görüntülenme
3 katlı Büyük İstanbul tüneli
© www.udhb.gov.tr

Boğazın altından geçecek olan 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi ile İstanbul trafiği rahatlayacak. Detaylar haberde…

İstanbul Boğazı’nın altından geçecek olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Büyüklüğü ve kapsamıyla dünyanın ilk üç katlı tüneli olacak. Proje ile İncirli’den Söğütlüçeşme’ye hızlı metroyla 40 dakikada ulaşılacak; Hasdal Kavşağı’ndan Ümraniye Çamlık Kavşağı’na araçla 14 dakikada geçilecek. Günde 6,5 milyon yolcunun yararlandığı 9 farklı şehir içi raylı sistem, hızlı metro ile entegre olacak ve kıtalar arası yolculuk kolaylaşacak. Çevre yollarına bağlantısı ile diğer şehiriçi yollara daha kolay ve daha hızlı erişim sağlanacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Tünelin projesinde değişiklik yapıldığını açıkladı. Arslan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli`nde, daha önceki projede orta katta bulunan raylı sistemin en alta alınmasının uygun görüldüğünü, üst ve orta katların ise otomobil gidiş-gelişi için kullanılacağını bildirdi.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nde İncirli’den başlayan metro sisteminin Mecidiyeköy’e kadar gidip, Anadolu yakasına geçtiğinde Söğütlüçeşme’den hem Kadıköy-Kartal hattına hem de Marmaray’a entegre olacağını anlatan Arslan, “Aynı zamanda o hat üzerinde bulunan farklı 9 raylı sistemle de entegre olacak. Günde 6,5 milyon insanın kullandığı raylı sistemlerin birbiriyle entegrasyonu sağlanacak.” dedi.

Hasdal’dan, TEM’den yer altına girecek tünelin, otomobilleri Anadolu yakasına çıkardıktan sonra Çamlık’ta TEM’e bağlayacağını dile getiren Arslan, projenin Marmaray ile Avrasya tünellerinin bir arada olduğu bir sistem gibi düşünüleceğini söyledi.

Arslan, hattın iki gidiş-iki geliş otomobillere, gidiş-geliş raylı sisteme yani metroya hizmet edeceğini vurgulayarak, projenin sondajlarının, etüt projelerinin yapılması ve yap-işlet-devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilecek ihaleye esas dokümanların hazırlanmasına ilişkin süreci başlattıklarını bildirdi.

3 katlı İstanbul Tüneli

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir